Hovawart Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/14 yıl

Köken: Almanya

Ağırlık: 25-51 kg

Boy: 58-70 cm

Kullanım: Bekçi ve Koruma Köpeği

 

Alman kökenli bu çok eski köpek türü Newfoundland, Leonberger, ve  Macar Kuvasz’ın bir karışımından üretildi. Ortaçağ'da bekçi köpeği olarak meşhurdu, ancak zamanla gözden düştü. 1950'lerde yeniden köpek severlerin dikkatini çekti ve 13. yüzyıldaki resim ve metinlerden hareketle Kara Orman bölgesindeki bekçi köpeklerinden tekrar türetildi. Almanya’da çok sık rastlanan bir köpek olmasına rağmen dünyada oldukça nadir bulunur. 1920’lerde türünün tükenme tehlikesiyle karşılaşan Hovawart,  köpek üreticisi Kurt Konig tarafından kurtarılmıştır.

Özellikler:

Görünüşü Golden Retreiver’a benzer. Kafası güçlü ve yuvarlaktır. Ön bacakları düz ve kuvvetlidir. Uzun tüylü kürkü genelde dalgalıdır ve rengi, siyah ya da altın sarısıdır.

Mizaç:

Hovawart kuvvetli havlaması olan güçlü bir köpektir. Ailesine çok sadıktır ve çocuklarla çok iyi geçinir. Çok sadık ve bölgesine karşı korumacı olduğundan kaçmaya meyilli bir köpek değildir. Oldukça sıcakkanlı olsa dayabancılara karşı tedbirlidir; çünkü sevdiklerine karşı aşırı korumacıdır. Bu da onu mükemmel bir koruma köpeği yapar. Zeki ve çabuk öğrenen bir tür olduğunda rahatlıkla eğitilebilir. Bu köpekler apartman hayatına uygun değillerdir çünkü oldukça oyunc ve canlıdırlar. Sıcak havalardan hoşlanmadıklarından dışarıda uyumayı tercih ederler. Bu nedenle küçük de olsa bahçesi olan evlerde daha rahat ederler.

Sağlık:

Hovawart çok sağlıklı bir köpektir. Nadir de olsa tiroid görülebilir. Kalça displazisi de karşılaşabileceği rahatsızlıklardandır.

Bakım:

Hovawart’ın bakımı kolaydır. Çok az taranmaya ihtiyaç duyarlar. Hatta sadece tüyleri karıştığında taranmaları bile yeterli olacaktır. Orta derecede tüy dökerler.

Kullanım:

Zorluklarla dolu arazileri kolayca aşma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, özellikle ahırlara, tarlalara, kır evlerine uyumlu, dikkat çekici bir bekçi köpeğidir.  İz sürmeye olan yeteneği nedeniyle bu köpek arama kurtarma çalışmalarında da kullanılır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.