İzlanda Çoban Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 12 yıl

Köken: İzlanda

Ağırlık: 9-14 kg

Boy: 31-41 cm

Kullanım: Çoban Köpeği

 

İzlanda’nın kendisine ait tek köpek cinsi olan İzland Köpeği, İzlanda'ya Vikingler tarafından getirilmiş ve burada çoğaltılmışlardrır. Bir distemper salgınıyla neredeyse yok olan bu köpek, İzlandalı ve İngiliz köpek yetiştiricileri tarafından yeniden üretilmiştir. Son yıllarda popüleritesi artan İzlanda Köpeği dünyada sayıca oldukça az olsa da tehlike altındaki türlerden biri olarak görülmemektedir.

Özellikler:

İzlanda Köpeği’nin büyük siyah burnu ve ağzı vardır. Sağlam önayakları ve Lundehund’inkine benzer arka tırnakları vardır. Kürkü ise iki çeşitte olabilir; uzun ya da kısa. Fakat, her ikiside su geçirmezdir. Kürk rengi ise; kırmızımsı-kahverengi, çikolata rengi, gri, siyah ya da beyazdır.

Mizaç:

İzlanda Köpekleri oldukça enerjiklerdir. Havlaması kuvvetlidir; bu da onu çok iyi bir çoban köpeği yapar. Yapısı gereği oldukça heyecanlı ve sevecen olan bu köpekler yabancılara karşı da sevgi gösterilerinde bulunurlar. Boyutu ve heyecanı dikkate alındığında oldukça sert olan bu sevgi gösterileri agresiflikten uzaktır. Avlanma içgüdülerinden enredeyse hiçbir şey kalmamıştır. Oldukça neşeli, güleryüzlü, meraklı ve korkusuzdurlar. Çocuklarwa bayılırlar ve diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar. İzlanda Köpeklerinin enerjilerini atabilmeleri için çok fazla egzersize ihtiyaçları vardır. Bu zamanı tek başına değil ailesiyle değerlendirmek isterler. Küçük bahçeli bir ev daha uygun olsa da apartman hayatına da alışabilirler. Sadece evde tek başlarına kalmaktan hoşlanmazlar.

Sağlık:

İzlanda Köpeği’nin önemli bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

İzlanda Köpeği’nin çift katlı kürkü kalın ve su geçirmezdir. Kısa ve uzun tüylü olan türlerinin her ikisi de çok fazla tüy döker ve yılda iki kez kürk değiştirir. Patilerinin yerle çok teması olmadığından tırnakları çok çabuk uzar. Bu nedenle tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir.

Kullanım:

İzlanda Köpeği, çok çeşitli görevlere uyum sağlar. Eski çağlarda ahır hayvanlarını korumak için kullanımışlardır; bekçi köpeği olarak da kullanılır. Fakat aynı zamanda oldukça iyi bir evcil hayvandır da.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.