Karelya Ayı Köpek Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: Rusya

Ağırlık: 20-23 kg

Boy: 48-58 cm

Kullanım: Av ve Koruma Köpeği

 

Kuzey Avrupa’da eskiden Karelya olarak bilinen yerde av köpeği olarak kullanılan bu cinsin yüzyıllar önce Finliler tarafından geliştirilmiş olduğu ve ancak Ruslar tarafından soyuna Utchak kanının eklenmesiyle mükemmelleştirildiği düşünülmektedir.

Özellikler:

Donma tehlikesini en aza indirgemek için evrimleşmiş kalın kısa tüylü kürkü çift katlıdır. Karelya Ayı Köpeği, dikkat çekici siyah ya da beyaz bir kürk rengine sahiptir. Beyaz kürkte siyah, siyah kürkte beyaz lekeler sorun olarak kabul edilir. Kürkün tek renk olması istenir. Yüksekliği değil uzunluğu fazla olan bu köpeği kuyruğu da doldukça uzundur.

Mizaç:

Karelya Ayı Köpeği, duyarlı, bağımsız, zeki ve beceriklidir. Son derece cesur ve saldırgan olsa da efendisine karşı itaatkârdır. Diğer köpek ve hayvanlarla uyum içinde yaşayabilir. En sadık köpek türlerinde biri olan Karelya Ayı Köpeği, bu nedenle oldukça iyi bir koruma köpeğidir de. Ailesini ne pahasına olursa olsun korur. Bu köpek deneyimsiz birine göre değildir. Avcılık içgüdüleri, kararlılığı ve korkusuzluğu nedeniyle oldukça bağımsız bir karakteri vardır. Dolayısıyla iyi şekilde eğitilmesi ve yönlendirilmesi gerekir; köpeklerin dilinden anlayan bir sahibe göredirler. Karelya Ayı Köpeği, apartman yaşamı için uygun değildir. Her gün en az bir saatlik bir yürüyüşe çıkması gerekir. Eğer deneyimli bir köpek sahibiyseniz ve kontrolü elinizde tutabiliyorsanız koşu ve bisiklet gibi aktiviteleri bu köpekle yapmaktan oldukça keyif alırsınız. Aynı zaman da da Karelya Ayı Köpeği’nin dinmek bilmez enerjisini de biraz azaltmayı başarırsınız.

Sağlık:

Karelya Ayı Köpeği oldukça sağlıklı bir köpektir ve belirgin bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

Kürkü biraz bakıma ihtiyaç duyar. Karelya Ayı Köpeği’nin kürkünü metal bir frçayla firçalamak daha iyidir; ölü tüyleri daha rahat toplayabilirsiniz. Bütün soğuk iklim köpekleri gibi Karelya Ayı Köpeği’nin de belirgin köpek kokusu yoktur; sadece gerektiğinde banyoya ihtiyaç duyarlar. Orta derecede tüy dökerler.

Kullanım:

Oldukça korkusuz ve sadık olan Karelya Ayı Köpeği, sevdiklerini ne pahasına olursa olsun koruyan harika bir koruma köpeğidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.