Kerry Blue Teriyer Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: İrlanda

Ağırlık: 33-40 kg

Boy:

Erkek: 46-51 cm Dişi: 44-48 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

1700'lerde County Kerry'de yaşayan İrlandalı çobanlar tarafından yetiştirildi. İrlanda Terrier'i ile Dandie Dinmont'un çiftleştirilmesinin sonucudur. Irk standartları I. Dünya Savası'nın sonuna doğru belirlendi. Yonca ile birlikte İrlanda'nın sembolu oldu.

Özellikler:

Kerry Blue Terrier, kaslı ve orta boyutta bir köpektir. Kafası uzun fakat gövdesiyle orantılıdır. Kürkü yumuşak ve dalgalıdır. 18 aylık olana kadar kürk renginin ‘temiz’ ve lekesiz olması beklenir. Kata, ayaklarda, kafada ve kuyrukta farklı renkler olabilir.

Mizaç:

Kerry Blue Terrier, eğlenceli, komik ve oyuncu bir köpektir. İnsanları güldürmek gibi bir ünü vardır. Ailesiyle bağları çok kuvvetlidir ve hep sahipleriyle birlikte olmak ister. İyi bir bekçi köpeğidir; fakat aşırı derecede tehdit edilmediği sürece saldırmaz. Arkadaş canlısı yapısı nedeniyle herkesle iyi anlaşır. Buna diğer hayvanlar da dahildir. Aşırı korumacı olduğu için iyi bir eğitim alması ve uygun şekilde sosyalleştirilmesi gerekir. kendine güvenli bir sahibi olsun ister; bu nedenle acemi köpek sahiplerine pek uygun değildir. Apartman yaşamına kolayca uyum sağlar. Fakat, kağalı alanlarda da oldukça aktif olduğundan enerjisini atmasını sağlayacak küçük bir bahçe de yararlı olacaktır.

Sağlık:

Genlede oldukça sağlıklı bir köpek olsa da kalça displazisine yatkındır. Katarakt, saç folikülü tümörler ve entropium bazılarında görülebilir.

Bakım:

Kerry Blue Terrier 6 haftada bir taranmalıdır. Kulaklarının içinde de çok fazla tüy çıktığı için bunlarn temizlenmesi gerekir. aksi taktirde kulak enfeksiyonları yaşanabilir. Her hafta banyo ve tarama bu köpek için gerekli ve önemlidir. Doğru bakım yağılmazsa özellikle ağız çevresindeki sakalıkoku yapabilir. Bunun dışında köpek kokusu yoktur ve az tüy döker.

Kullanım:

Kerry Blue Terrier avcı köpeği, çiftlik köpeği, koyun ve sığır gütme köpeği, polis ve iş köpeği olarak kullanılır. Ayrıca aile arkadaşı olarak da çok yönlü ve yardımcı bir köpektir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.