Lhasa Apso Özellikleri

Yaşam Süresi: 15 yıl

Köken: Tibet

Ağırlık: 5,6-6,8 kg

Boy: 25-28 cm

Kullanım: Bekçi Köpeği

 

Tibet, Lhasa Apso'nun evidir. Irk adını kutsal şehir Lhasa'dan almıştır. En az iki bin yıldır ırk Tibet'te kutsal adamlar ve asiller tarafından üretilmiştir. Kutsal olarak kabul edilmiş ve sahibi öldüğünde ruhunun Lhasa Apso'nun vücuduna geçtiğine inanılmıştır. Sahiplerine iyi şans getirdiğine inanılsa da bir Lhasa Apso satın almak neredeyse imkânsızdı. Bu ırk ve Tibet Terrier'i Dalai Lama'nın dünya ziyaretleri sırasında yabancı diplomatlara hediye olarak verilmesi ile dünyaya yayılma imkânı bulmuştur.

Özellikler:

Lhasa Apso yerlere uzanan düz, sık ve gösterişli bir kürke sahiptir. Bu uzun tüylü küçük köpek Eski İngiliz Koyun Köpeği'nin küçük bir versiyonunu andırır. Altın sarısı, krem ve bal rengi en yaygın renkleridir. Yine de kürkü duman grisi, koyu gri ve siyah, beyaz ve kahverenginin karışımı olabilir: Tüyleri ipeksi değil düz, sert ve sıktır. Tüyler gözlerinin üzerini kapatır. Koyu renk sakal ve bıyığı vardır. Burun kısmı orta uzunlukta ve kare değildir. Küçük koyu renkli ve içer gömülü gözleri ve tüylü kulakları vardır. Boynunda gür bir yelesi ve sırtta kıvrık taşınan kuyruğunda yine uzun tüyler bulunur.

Mizaç:

Arkadaş canlısı ve kendine güvenen sağlam yapılı bir köpektir. Zeki ve yaşam doludur. Yabancılara karşı mesafelidir. Lhasa Apso sahibine karşı oldukça kibardır; ancak çocukların sert tavırlarını tolere etmez. Bazıları oldukça inatçı bazılarının ise eğitimleri kolaydır. Bu ırk doğru davranışa motive edilen olumlu bir eğitime iyi yanıt verir. Dominant bir sahibe gereksinimi vardır. Yabancıya içerde çok daha büyük bir köpek varmış hissi uyandıran güçlü havlamasıyla iyi bir bekçi köpeğidir. Irk gürültücü çocuklar ve yabancılar arasında biraz huzursuz olabilir. Evdeki tek köpek değilse kavga etme eğilimindedir. İşitme duyuları çok güçlüdür. Lhasa Apso dişileri iyi annedirler. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve kızdırılır ve korkutulursa saldırganlaşabilirler. Bu köpekler apartman yaşamına uygundur. Ev içinde oldukça hareketlidir.

Sağlık:

Lhasa Apso genel olarak sağlıklı bir köpektir. Eğer kürkü parazitlerden tam olarak arındırılmamışsa cilt problemleri yaşayabilir. Kalça displazine yakalanma ihtimalleri de vardır. Ayrıca böbrek problemleri, göz rahatsızlıkları ve ülsere karşı da dikkatli olmak gerekir.

Bakım:

Omurgası boyunca uzanan tüyleri vücudunun iki yanına dökülür. Kürk tam uzunluğa ulaştığında alt kürkün düğümlenmesini engellemek için günlük tarama şarttır. Bazı köpek sahipleri bakımı kolaylaştırmak için tüyleri kısa tutarlar. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir. Düğümler ve tüylerin arasına takılan yabancı cisimlere dikkat edilmelidir. Kulaklar ve gözler düzenli temizlenmelidir.

Kullanım:

Eskiden tapınak ve manastırlarda bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Günümüzde halen koruma köpeği olarak kullanılabilse de artık iyi bir evcil hayvan olarak daha çok tercih edilir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.