Mudi Özellikleri

Yaşam Süresi: 13-14 yıl

Köken: Macaristan

Ağırlık: 8-13 kg

Boy: 38-47 cm

Kullanım: Çoban ve Koruma Köpeği

 

Mudi belirli bir planlamayla ortaya çıkmış bir köpek değildir. Tam adı Canis Ovilis Fenyesi olan bu köpek bu adı onu Pumi ve Puli cinsinde ayrı bir cinsolarak kabul eden köpek üreticisi Dr. Denzo Fenyesi’den 1930 yılında almıştır. Aniden oprtaya çıkan bu türün geçmişi dolayısıyla sadece 100 yıllıktır. Kendi vatanı olan Macaristan’da bile oldukça nadir buylunan bir köpektir. Karakter özellikleri de çeşitli gözlemler sonucunda yazılan Mudi, en az tanınan Macar köpeğidir.

Özellikler:

Mudi’nin burna doğru sivrileşen bir kafası vardır. Gözleri oval ve siyahtır. Kualkarı dik ve sivri V şeklindedir. Bu köpekler bazen kuyruksuz doğabilirler. Ağızındaki tüyleri azdır fakat kulaklara doğru tüy yoğunluğu artar. Kürkünün rengi siyah, beyaz, kızıl, kahverengi ve gri olabilir.

Mizaç:

Mudi gerçekten nadir bulunan bir köpektir ve bu köpeği sahiplenmiş ve onunla yaşamış insanlar onun mizacını en iyi bilenlerdir. Bu kişileri göreyse bir Mudi’ye sahip olmak ‘eşsiz’ bir şeydir. Bitmek bilmeyen enerjisi ve yeteneğiyle köpek cinsleri arasından kolayca sıyrılır. Oldukça akıllı olan Mudi, şimdiden köpek cinsleri arasında en çabuk öğrenen tür olarak kabul edilir. Ayrıca oldukça güçlü ve korkusuzdur. Bu köpekler hiçbir şeyden korkmazlar. Bu da onları çok iyi bir koruma köpeği yapar. Ailesine oldukça bağlı bir köpektir. Genç yaşta sosyalleştirilirse ailedeki herkes için çok iyi bir arkadaş olur. Ciddi bir tehtid görmediği sürece yabancılara karşı agresifleşmez. Çocuklarla da çok iyi anlaşan arkadaş canlısı, oyuncu ve sadık bir köpektir. Mudi’ler apartman hayatına uyum gösterebilirler. Fakat oyun oynayacak koşturacak bir alana da ihtiyaç duyarlar. Ev içinde de oldukça aktif olduklarından küçük bir bahçesi olan evler onlara göre daha uygundur.

Sağlık:

Mudi sağlıklı bir cinstir. Çok nadir olarak kalça displazisi görülebilir.

Bakım:

Mudi’nin kürk bakımı oldukça kolaydır. Arada sırada tarayıp ölü tüyleri temizlemek bu köpek için yeterli bir bakımdır. Mudi orta derecede tüy döker.

Kullanım:

Mudi, koyun-inek çobanı, bekçi köpeği, vahşi hayvan avcısı, fare ve gelincik avında kullanılır. Kendi sürüsünü taşıma kapasitesine sahiptir. Finlandiya dağlarında kurtarma köpeği olarak da kullanılmıştır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.