Otterhound Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: İngiltere

Ağırlık: 30-52 kg

Boy: 60-65 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Otterhound’un esas kökeni bilinmese de ilk olarak Fransa’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu eski tür, Bloodhound ve kıvırcık tüylü Terrier’in çaprazlamasıyla oluşturulmuştur. Balık avı sırasında, avlanan balıkları su samurlaından korumak amcıyla kullanılmış olan Otterhound adını da burdan alır. 20. yüzyılda su samuru sayısında düşüş olunca Otterhound daha fazla bu görevi sürdüremedi ve popüleritesini kaybetti. Su samurları korumaya alınırken Otterhound’lar aynı korumadan nasibini alamadı ve bu sefer de onların türü azalma tehlikesiyle karşılaştı. Bir grup köpek üreticisi bu türü kurtarmak için 1979’da özel çabalar sarf etti, ve bu köpeği su samuru yerine ayı ve rakun avına yönlendirerek yeteneklerini kaybetmeden türün devamını sağladırlar. Otterhound halen nadir bir tür olsa da yok olma tehlikesini atlatmıştır.

Özellikler:

Otterhound oldukça büyük bir av köpeğidir. Dikdörtgen biçiminde bir vücudu ve geniş bir kafası vardır. Otterhound’un çift katlı kürkü vardır. 8-16 cm kalınlığındaki bu kürkün dış katmanı yağlı ve serttir. Alt kürk ise su geçirmez ve yumuşaktır. Kürkü siyah lekeleli, boz ya da buğday rengi dışında her renk olabilir.

Mizaç:

Bir aile bireyi olarak diğer köpeklerle iyi anlaşabilen bir türdür, bir avcı olarak ise sıkı bir koku avcısıdır. Takip sırasında kararlı ve sabit fikirlidir onu avından vazgeçirmek neredeyse imkansızdır. Otterhound'ın görevi sadece iz sürmektir asla avını öldürmek değil, bu yüzden diğer küçük hayvanları da daima kovalamak isteyecektir. Otterhound avlanmayı,koklamayı, iz sürmeyi ve özellikle yüzmeyi sever.Evde şımarık,sevecen ve her ne kadar inatçı olsada dost canlısı bir köpek olabilir. Ailesiyle iyi anlaşır, çocuklar ile arası çok iyi olmasa da iyi denebilir. Bütün bunların nedeni Otterhound genellikle bir evcil hayvan olarak beslenmemiştir tarihte, eğitime yatkın olmayan türlerdendir. Otterhound sade bir arkadaş isteyenler için birebirdir. Otterhound günlük egzersiz ihtiyacı duyar, güvenli bir alanda ya da tasmayla egzersiz yaptırabilirsiniz.

Sağlık:

Bazılarında kalça displazisi, trombositopeni ve hemofili görülebilir. Ayıca Otterhound kilo almaya yatkın bir türdür. Beslenmesine dikkat etmek gerekir. Dirsek displazi nadir de olsa bu türde görülebilen bir rahatsızlıktır.

Bakım:

Tüylerin canlı ve temiz gözükmesi için tüy bakımının haftada bir yapılması gerekmektedir. Püsküllerinin sık sık yıkanması gerekebilir çünkü Otterhound için temiz kalmak zor bir durumdur. Uzun tüyleri her türlü pisliği tüylerinde toplayabilir özelliklede uzun tüyle ayaklarına bu durumu daha zor kılar. Otterhound orta derecede tüy döker.

Kullanım:

Otterhound’un oldukça iyi bir koku alma yetisi vardır; başarılı bir av köpeğidir. Bir gece önceden sudan geçmiş bir su samurunun kokusunu bile alabilir. Su geçirmez kürkü sayesinde su da da avlanabilir. Koku alma yeteneği nedeniyle günümüzde polis köpeği olarak da kullanılmaktadır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.