Peru Tüysüz Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: Peru

Ağırlık: 12-23 kg

Boy: 50-65 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Peru Inca Orchid’in kökeni Peru’dur. İspanyol kâşifler bu türü keşfedip onları İnka evlerinden alarak 1500’lü yıllarda Avrupa’ya getirmişlerdir. Kendi vatanı Peru’da ise bu köpekler Calato olarak adlandırılırlar; bu onların dilinde ‘çıplak’ anlamına gelmektedir. Bu köpekleri Çin’e götürenler de yine İspanyollardır. Bu köpek Çin Crested’in türediği tür olabilir.

Özellikler:

Peru Inca Orchid, siyah renkte güneşe oldukça duyarlı gözlere sahiptir. Bu nedenle gözleri şaşıymış gibi gözükebilir. Dudakları kırışık ve incedir. Kulaklarında genellikle tüy yoktur ve derisi gözükür. Bazıları kürkle doğar. Cildi yumuşak ve esnektir ve rengi koyu pembe bir tonun üzerinde farklı renk karışımlarında meydana gelir; bazıları benekli olur.

Mizaç:

Peru Inca Orchid sahibine egzotik bir keyif verir. Zeki, hızlı, sakin ve akıllı, çocuklar genellikle iyidir ve diğer köpeklerle de iyi anlaşır. Her gün yürüyüşe çıkma isteyecektir. Bu köpek apartman hayatına uygundur. Hassas bir tür olduğunda sürekli korunması gerekir. Bu nedenle evde kalması daha iyidir. Kürkü olmadığında kışın bir kazak giydirmek gerekli olacaktır. Yaz sıcağı ise tam ona göredir. Yine de onu herhangi bir dış etkenden koruyacak bir kürkü olmadığını unutmamak gerekir.

Sağlık:

Peru Inca Orchid, cilt ve diş problemleriyle karşılaşabilir.

Bakım:

Peru Inca Orchid’in kürkünün olmaması onun bakıma ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Tam aksine bu köpeğin derisi özel bakım ister. Derinin güneşten korunması gerekir. Güneşli havalarda dışarı çıkarken ona güneş kremi sürmeyi bile düşünebilirsiniz. Derinin kurumaması ve canlı durması için özel bakım malzemeleriyle köpeği yıkayabilir ve derisine bakım yapabilirsiniz. Bu iş için uygun belirli losyonlar veya kremleri kullanabilirsiniz. Tüyü olmadığı için doğru bakım yapıldığında oldukça temiz olan ve köpek kokusu bulunmayan bir türdür.

Kullanım:

Peru Inca Orchid’in genelde diplomatik durumlarda hediye edilen bir köpek olma geçmişine sahiptir. İnsana eşlik eden antik bir köpek türüdür.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.