Plott Tazısı Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/14 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık:

Erkek: 23-29 kg Dişi: 18-25 kg

Boy:

Erkek: 56-64 cm Dişi: 53-61 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Amerika Birleşik Devletleri'ne 1750'de Jonathan Plott tarafından getirildi; daha sonra güçlü ve daha dayanıklı bir cins olarak dikkatle geliştirildi. Jonathan Plott'un torunları bu köpekleri piyasaya çıkarma konusunda oldukça isteksiz davrandılar. Bu nedenle bir cins olarak, ancak 1946'da kabul edildi. Günümüzde bu köpek fazla bilinmeyen bir türdür.

Özellikler:

Plott Tazısı, orta büyüklükte, güçlü ve kaslı bir köpektir. Kürkü kısa ve düzdür. Ket katmanlı kürkü kırçıllı siyah ya da kahverengi tonlarında olur; göğüs ve ayak çevresinde beyaz benekleri olabilir.

Mizaç:

Plott Tazısı çok iyi bir arkadaştır. Sadık ve akıllı olan bu köpekler çok çabuk öğrenirler. Sevgi dolu bir köpek olan Plott’un çocuklarla arası çok iyidir. Bu büyük av köpeğinin boyutlarına yakışır bir cesareti vardır. Devasa bir ayıya ya da boğaya hiç çekinmeden kafa tutabilir. Plott apartman hayatına uygun bir köpek değildir. Oldukça hareketli olan bu köpek dışarda yaşamaya ve uyumaya alışkındır. Oldukça cesur ve kararlı bir köpek olsa da Plott’un hiç yön duygusu yoktur. Bu nedenle, güvenli bir yerde tutulmalı ve tasma eğitimini en iyi şekilde almalıdır.

Sağlık:

Plott Tazısı sağlık açısında zorlu bir köpek olarak kabul edilir. Büyük cüssesi nedeniyle oldukça hızlı ve fazla yemek tüketen Plott, ciddi mide sorunları hatta ölüme bile sebep olabilecek mide burkulmaları yaşayabilir. Bu nedenle, özellikle çok yemek yedikten sonra Plott’a egzersiz yaptırmamaya dikkat etmek gerekir.

Bakım:

Plott’un tüyleri kısa olduğundan taraması ve bakımı oldukça kolaydır. Dökülen tüyleri toparlamak için düzenli olarak taramanız yeterli olacaktır. Kulaklarına da enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek için sıkça bakmanızda yarar vardır. Ayrıca avdan sonra pire kontrolü yapmak gerekir.

Kullanım:

Plott Tazısı'nın Alman ataları yaban domuzu avcılarıydı. Bunun yanı sıra çakal, kurt ve vahşi kedi avlarında da kullanılırdı. Oldukça kuvvetli avcılık yetenekleri olan Plott günümüzde de halen av köpeği olarak kullanılmaktadır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.