Polonya Tatra Çoban Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: Polonya

Ağırlık: 36-59 kg

Boy:

Erkek: 65-70 cm Dişi: 60-65 cm

Kullanım: Çoban Köpeği

 

Tatra Çoban Köpeği’nin geçmişiyle ilgili fazla bilgi yoktur. Sadece bu köpeğin Polonya’nın güneyindeki Karpat Dağları’nın doruklarındaki Tatra Dağları’nda geliştiği bilinmektedir.

Özellikler:

Tatra Çoban Köpeği’nin sert oldukça ağır  ve çift katmanlı bir kürkü vardır. Düz ya da dalgalı olabilen bu kürkin rengi genellikle lekesiz, düz beyaz olur. Burnu, patileri ve dudakları siyahtır.

Mizaç:

Tatra Çoban Köpeği oldukça akıllı bir hayvandır. Bu nedenle, güçlü, baskın, ona iyi bir lider olabilecek bir sahibe ihtiyaç duyar. Bu nedenle Tatra Çoban Köpeği, hiç köpek sahibi olmayan birinin trcih etmemesi gereken bir cinstir. Bu işçi köpek, doğası gereki bağımsız ve kendi kararlarını verebilecek kadar akıllıdır. Çoğu zaman bir insanın liderliğine ihtiyaç duymadan hareket edebilir. Bu nedenle, onun zekasına ayak uyduracak bir sahibi olması gerekir. erken yaşta doğru şekilde sosyalleştirildiğinde, sadık ve sevgi dolu bir aile köpeği olur. Bölgesine ve ailesine karşı aşırı derecede koruyucu olabildiğinden doğru yönlendirilmelidir. Eğer bahçeli bir eviniz varsa Tatra Çoban Köpeği’ni koruma köpeği olarak da kullanabilirsiniz. Çünkü geceleri uyanık ve dikkatlı olan bu köpek mülkünüzü n pahasına olursa olsun koruyacaktır. Kalın kürkleri sayesinde soğuk havalara dayanıklı olan Tatra Çoban Köpeği, karda oynamaktan da büyük keyif alır. Tatra Çoban Köpeği, diğer hayvanlarla iyi geçinen sevecen bir köpektir. Apartman hayatı için uygun olmayan bu köpek, geniş alanlara ihtiyaç duyar. Ev içinde çok aktif olmasa da enerjisini atacak aktiviteler gereklidir.

Sağlık:

Tatra Çoban Köpeği daha çok genetik sağlık problemleri yaşar. Bu problemler ise şöyledir; kalça dislapizi, patellar çıkık, katarakt, epilepsi, alerjik dermatit ve gastrik torsiyon.

Bakım:

İlkbahar aylarındaçift katmanlı kürkünden alttaki kürkü döker. Özellikle bu dönemde kürke özen göstermek ve düzenli olarak taramak gerekir. yılın diğer zamanlarında ise kürkü ile ilgili bir problem yaşamaz; kendini temizleyen bir kürkü vardır. Banyoya nadiren ihtiyaç duyar.

Kullanım:

Tatra Çoban Köpeği gütme ve koyuni kei sürülerini korumada kullanılır. Korumacılığı nedeniyle bekçi köpekliğini de çok iyi başarır. Fakat, aynı derecede sevecen bir köpek olduğunda çok iyi bir eşik köpeğidir de.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.