Pomeranian Özellikleri

Yaşam Süresi: 15 yıl

Köken: Almanya

Ağırlık: 1-3 kg

Boy: 18-30 cm

Kullanım: Kucak Köpeği

 

Pomerenya'nın Prusya bölgesinde geliştirilmiş Pomeranian kuzeyden sürülerin güdülmesi için Avrupa'ya getirilen eski spitz ırklarından gelmektedir. Pom 'un ataları 15 kg geliyordu. Marie Antoinette, Emily Zola ve Mozart birer Pomeranian sahibiydiler. 1800'lerde Kraliçe Victoria Pomeranian meraklısı oldu ve ırk için kendi yetiştirme programını kurdurdu. Köpeklerini başarıyla yarışmalara sokarak ırkın İngiltere'de yerleşmesini sağladı. Kraliçe Victoria daha küçük köpekleri tercih ettiği için pek çok üretici daha küçük köpekler üretmeye yöneldi. Şimdi Pomeranian orijinal kilosundan 1-3 kg ağırlığa düşürülmüştür.

Özellikler:

Pomeranian dik kulakları ve sivri burnu ile küçük ve tüylü bir köpektir. Bazıları tilkiye bazıları ise oyuncak bebeğe benzeyen yüze sahiptir. Hepsinin badem şeklinde parlak ve koyu renkli gözleri vardır. Burnu ya siyah ya da kürkünün rengidir. Dişler makas ısırışı ile kapanmalıdır. Ayrıca sırtta öne kıvrılan tüylü bir kuyruğa sahiptir. Boyunda gür bir yele vardır. Sık dik duran çifte kürkü sadece tek renkte olur. En yaygın renk kızıl, turuncu, mavi, kahverengi, siyah, beyaz ya da kremdir. Bazen çifte renklilere de rastlanır.

Mizaç:

Pomeranian hayat dolu küçük bir köpektir. Öğrenmekten hoşlanan ve sahibine karşı çok sadık bir ırktır. Aynı zamanda inatçı ve cesurdur. Erken yaşta birlikte büyütülürse diğer köpekler ve ev hayvanları ile anlaşabilir. Ancak bazıları kendini olduğundan daha büyük sandığından kendisinden çok daha büyük köpeklere saldırabilir. Mükemmel bir bekçi köpeğidir. Yabancılara karşı mesafeli oduğundan onlara havlama eğilimindedir. Bu köpeğe küçük yaşta kapı çaldığında sadece bir kaç kez havlayabileceği daha sonra görevi bittiği öğretilmelidir. Bu konuda çok tutarlı ve disiplinli olunmalıdır. Pomerian'lar oldukça dikkatli, meraklı ve kucak köpeklerinin en bağımsızıdır. Diğer küçük köpekler gibi sahiplerine yapışmazlar. Mutlu ve öğrenmeyi seven köpeklerdir. Patronun kim olduğunu iyi anlamalıdır. Aksi takdirde laf dinlemeyecektir. Sahibi izin verirse çok fazla talepkar olabilir. Çok küçük çocuklar için tavsiye edilmez. Çocuğun çok fazla ve dikkatsiz ilgisi bu köpeğin ısırmasına neden olabilir. Yine de daha olgun çocuklarla iyi anlaşır. Yaşlılar için mükemmel bir eşlik köpeğidir. Uysal yapısı ve sevgi dolu karakteri onu aranan bir ırk yapmaktadır. Pomeranian apartman hayatına uygundur. Ev içinde oldukça hareketlidir. Sıcak havalarda serin bir yerde tutulmalıdır.

Sağlık:

Pomerian'larda diz kapağı çıkığı, kalp problemleri, göz enfeksiyonları, deri tahrişleri ve diş çürümesi ve erken diş kaybı görülebilir. Dişlerinin hassaslığı nedeniyle kuru köpek maması vermek en uygunudur. Yeni doğan yavrular o kadar küçüktür ki, 3 tane Pomerian yavrusu bir insanın eline sığabilir. Bu nedenle doğumlar zorlu olabilir ve sezeryana ihtiyaç duyulabilir. Yaşlandıkça ise kürklerinde yer yer dökülme görülebilir.

 

Bakım:

Pomeranian'ın uzun çifte kürkü sık sık fırçalanmalıdır. Fırçalamaya baştan başlayıp tüyleri ayırarak ileri doğru tararsanız biraz zaman alsa da kürk bakımlı ve güzel görüntüsünü koruyacaktır. Pamuksu alt kürkü yılda bir iki kez dökülür. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir. Göz kenarları, kulaklar ve dişler düzenli olarak temizlenmelidir. Pomeranian yıl boyu tüy döker.

Kullanım:

Pomeranian'ın zekası ve yetenekleri onu sirkler için aranılan köpeklerden biri yapmıştır. Bugün Pomeranian temel olarak aile ve yarışma köpeğidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Merhaba ,3 kişilik bir aileyiz. Eşim ve Kızım pomeranianları çok seviyoruz ve sahiplenmek istiyoruz . Emanet ederken gözünüz arkanızda kalmasın istiyorsanız bize ulaşabilir siniz .saygılar

    4 gün önce

  • Merhaba ,3 kişilik bir aileyiz. Eşim ve Kızım pomeranianları çok seviyoruz ve sahiplenmek istiyoruz . Emanet ederken gözünüz arkanızda kalmasın istiyorsanız bize ulaşabilir siniz .saygılar

    4 gün önce

  • Pomeranian sahiplenmek istiyorum

    1 hafta önce

Daha fazla yorum göster