Pug Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: Çin

Ağırlık: 6-8 kg

Boy:

Erkek: 30-36 cm Dişi: 25-30 cm

Kullanım: Bekçi ve Kucak Köpeği

 

En eski ırklardan biri olarak Pug'ın MÖ 400 yılında Asya'da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Gerçek orjiini hakkında ise tartışma devam etmektedir. Bazı uzmanlar Hollandalı tacirlerce Uzak Doğu'nun ovalık alanlarından getirildiğine inanmaktadır. Kısa tüylü Pekingese'den gelmesi de mümkün görünürken başka bir teoriye göre küçük bulldogların soyundan gelmektedir. Ancak başka bir inanışa göre nadir Fransız Mastifi Dogue de Bordeaux'nun minyatürü olduğu da düşünülmektedir. Pug, çeşitli çalışmalarında onu da kullandığı sanatçı Hogarth'ın en sevdigi arkadaşıydı. 16. yüzyıldan itibaren Avrupa'daki sarayların moda nesnesi oluverdi ve popülaritesi Viktorya çağına kadar sürdü. Tibet manastırlarında pet olarak beslendi ve oradan da Japonya'ya götürüldü. Pug ardından Avrupa'ya geldi ve Hollanda parlamentosunun resmi köpeği oldu. Bir Pug 1572 Hermingny'de Prens William'ı yaklaşan bir suikasta karşı uyarmıştı. Napoleon'nun karısı Josephine hapisteyken Pug'ının tasmasının içinde kocasına gizli mektuplar gönderiyordu. İngilizler 1860'da Çin İmperyal Saray'ını ele geçirdiklerinde birkaç Pekingese ve Pug'ı da İngiltere'ye getirdiler.

Özellikler:

Pug kare, tıknaz ve kompakt bir yapıya sahiptir. Kısa ve yumuşak kürkü kayısı rengimsi sarı, sütlü kahve ve siyah olabilir. Yüzü ve kulakları her zaman siyahtır. Kulakların bulldog gibi yarı dik ve uçları kırık olması tercih edilir. Yanaklardaki benler güzellik noktaları olarak görülür. Gözler belirgin, ifade dolu koyu renkli ve parlaktır. Dişler çok hafif alt çene üst çenenin üzerine gelecek şekilde kapanır. Sırt kısa ve sırt çizgisi yere paralel ve düzdür. Kuyruk sırtta çember halinde taşınır. Makbul olan çifte sarmal olmasıdır. Bacaklar düz ve güçlüdür. Bu da onlara sanki yuvarlanırmış gibi ırka has neşeli bir görünüm sağlar.

Mizaç:

Pug, küçük pakette büyük köpek olarak bilinir. Mutlu, hareketli ve sadık köpeklerdir. Oyun oynamayı dolayısıyla da yaramazlık yapmayı severler. Biraz inatçıdırlar. Çok zeki olsalar da tekrar içeren eğitim rutinlerinden çabuk sıkılırlar. Pug ses tonunuza karşı duyarlı olduğundan sert cezalara gerek yoktur. Bu köpek ya çok heyecanlı ya da donuk karakterli olabilir. İyi bir bekçi köpeğidir; ancak gereksiz havlamaz. Pug diğer köpekler ve ev hayvanları ile iyi geçinir. Çocuklar ve eve gelen ziyaretçilerle de arası iyidir. Çok fazla ilgi istediğinden kıskanç olabilir. Pug apartman için uygun bir köpektir. Ev içinde pek hareketli değildir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir. Aşırı sıcağa ve soğuğa dayanamaz.

Sağlık:

Pug çok kolay soğuk algınlığına yakalanabilir. Alerjiye ve deri hastalıklarına eğilimlidirler. Basık burunları nedeniyle solunum problemleri yaşayabilir, horlayabilirler. Pug’lar genellikle 2 veya 3 yaşlarında PDE denilen ve beyinde iltihaba neden olan hastalığa yakalanabilirler. Bu, nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Bunun yanı sıra Pug’ların gözleri oldukça hassastır; kornea üzerinde ilser oluşumu görülebilir. Ayırca gözleri sürekli akar. Pug’lar ihtiyaçları olandan fazlasını yemeğe eğilimlidirler. Bu nedenle çok çabuk kilo alırlar; bu durum erken yaşta ölmelerine neden olabilir.

Bakım:

Düz ve kısa tüylerin bakımı kolaydır. Düzenli olarak taranması yeterlidir. Sadece gerektiğinde yıkanmalıdır. Banyodan sonra üşütmesine izin verilmemelidir. Yüzündeki kırışıklıklar düzenli olarak temizlenmelidir. Bu ırk mevsimsel olarak çok tüy döker.

Kullanım:

Pug bugün bekçi köpeği olarak kullanılır. Bunun yanı sıra küçük numaralar öğrenmek konusunda yetenekli olduğunu da kanıtlamıştır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • pug yavrusu Pug yavrusu fiyatları nedir bilgisi olan varmı

    3 hafta önce

  • ben istanbulda yaşıyorum. fiyatları çok abartı olmaması koşuluyla pug arıyorum.

    3 hafta önce

  • Pug Sahiplenmek istiyorum bu tür pugların bedavaya verilmiceğini de çok iyi anladım ve öğrendim. 1500 lira civarında erkek yavru pug arıyorum. Ulaşırsanız sevinirim

    1 ay önce

Daha fazla yorum göster