Puli Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/16 yıl

Köken: Macaristan

Ağırlık: 11-16 kg

Boy:

Erkek: 41-46 cm Dişi: 38-43 cm

Kullanım: Çoban Köpeği

 

Antik bir köpek türü olan Puli, doğulu göçmenler tarafından 1000 yılı civarı Macaristan'a getirildi. Tibet Terrieri'ne çok benzeyen bu köpek, çoban köepği olarak yetiştirildi. II. Dünya Savaşı’nda sayıları 2’ye düşen Puli’lerin soyu neredeyse tükeniyordu. Fakar dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ilgili üreticilerin geliştirdikleri program sayesinde bu sevimli köpeklerin türü kurtarılmış oldu.

Özellikler:

Puli, kare görünümü ve benzersiz kürkü ile oldukça özel bir köpektir. Kemikleri ve kasları oldukça güçlüdür. Tamamen yetişkin olan bir Pıli’nin kürkü yere değecek kadar uzayabilir. Kürk rengi, siyah, gri veya kahverengi olur. Bazılarının siyah maskesi vardır.

Mizaç:
puli, hayat dolu, sevecen ve sadık bir köpektir. Ayrıca harika bir aile köpeğidir; her türlü ortama ve duruma ayak uydurabilir. Bir apartman dairesinde de bir çiftlikte de yaşayabilirler. Ayrıca Puli’ler her türlü iklim koşullarında da rahatlıkla yaşayabilir. Oldukça akıllı olan Puli’leri eğitmek çok kolaydır. Eğer karşısında sağlam ve kararlı bir lider göremezse kendi kurallarını kendi koyma eğilimi gösterebilir. Yabancılara karşı saldırgan değildir. Eğer sahiplerinin tehtid altında olduğunu hissederse sadece havlamakla yetinir. Puli, onlara karşı sert davranabilecek çok küçük yaştaki çocukları olan ailelere tavsiye edilmez. Bir Pıli’nin ona nasıl davranacağını bilen sağlam bir lidere ihtiyacı vardır ve küçük çocuklar köpeğe bu sinyali veremezler.

Sağlık:

Puli oldukça dayanıklı bri köpektir. Çok nadir de olsa bu cinste kalça displazisi ve göz problemleri oluşabilir.

Bakım:

Puli’nin tüyleri 6 aylıkken rastalaşmaya başlar. Her bir telin bir kalemden ince olmaması gerekir. Puli harika bir ev köpeğidir; fakat tüyleri kir taşıyabilir. Tüy bakımı için çok dikkatlı olunmalıdır çünkü çabuk kirlenen bu güzel tüyleri korumak için onları hergün taramanız gerekir. Eğer Puli’nizi yıkamayı düşünüyorsanız tüylerinin çok geç kuruyacağını unutmamalısınız. Tüylerin tam anlamıyla kuruması 2 günü bulabilir. Puli'nin tüyleri kesilerek kısaltırabilir fakat o zaman da kendine has olan güzel görünümü kaybolacaktır. Kulaklarının ve gözlerinin düzenli olarak temizlenmesi, tırnaklarının kesilmesi gerekir. Puli’ler tüy dökmezler. Bu nedenle alerjileri olanların terci edebileceğ bir köpek türüdür.

Kullanım:

Macaristan'da sürü önderi olarak geniş çapta kullanılır. Enerjik, dikkatli, yorulmaz ve meraklı bir köpektir. Suyu sever. Muhtemelen bu özelliğinden dolayı geçmiş yüzyıllarda bataklık bölgelerde avlanmak için kullanılmıştır. Zekası ve kolay eğitilebilirliği nedeniyle itaat ve çeviklik yarışlarının da yıldızı olabilir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.