Pumi Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/15 yıl

Köken: Fransa

Ağırlık: 8-13 kg

Boy: 33-44 cm

Kullanım: Çoban Köpeği

1700'lerde Fransız ve Alman çoban köpeklerinin (muhtemelen Pomeranian ve Hutespitz) Pulilerle çiftleştirilmesinden elde edildi. Muhtemelen damarlarında halen çok eski çağlarda yaşamış terrierlerin kanı akmaktadır. Üretiminden sonraki 300 yıl boyunca daha da gelişen Pumi cinsi köpekler bu zamanın sonunda kendi vatani Fransa’da oldukça popüler hale geldi. 1920’lerde ise ayrı bir cins olarak tanındı.

Özellikler:

Pumi’nin uzun yüz şekli onun en belirgin özelliğidir. Hafif eğik, koyu gözlü renklerinin dar göz kapakları vardır. Ayakları güçlü, patileri elastik ve tırnakları kuvvetlidir. Orta uzunluktaki kıvırcık kürkü birbirine dolanmaz ve bu onu Puli’den ayırır.  Kürk rengi siyah, grinin her tonu veya kızıl kahve olabilir. Kürkte bazen beyaz lekeler olsa da bu Pumi için çok tercih edilmez.

Mizaç:

Mudi’ler gibi Pumi de çok çeşitli yeteneklere sahip bir köpektir. Güçlü ve sağlam bir çoban köpeği olmanın yanı sıra çok da iyi bir av ve koruma köpeği olabilir. Bunun nedeni damarlarında Terrier kanı taşıyor olması olabilir. Pumi’nin en iyi yaptığı şeylerden biri de iyi bir aile köpeği olmaktır.  Canlı, atak, korumacı ve enerjik bir köpektir. Dayanıklı ve sağlam bir sahibe ihtiyaç duyar. Eğitimi kolay olan akıllı bir köpektir. Ne dediğinizi kolaylıkla anlayacak bir zekâya sahip olan bu köpeğe onu doğru yönlendirecek bir lider gerekir. Yabancılara karşı utangaç ve tedbirli yaklaşmayı tercih ettiğinde erken yaşta sosyalleştirilmelidirler. Fakat çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Pumi’ler apartman hayatına pek uygun değillerdir. Bu köpek dışarda yaşayıp uyuyabilir; ama ailesine her daim yakın olmayı da ister.

Sağlık:

Pumi’lerin belirgin bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

Pumi’nin kürkünü taramak oldukça kolaydır. Kıvırcık, orta uzunluktaki kürkü kolay kolay karışmaz. Düzenli tarama kürkün güzel görünmesi için yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey kulaklarının içindeki tüylerin temizliği ve kesimidir.

Kullanım:

Pumi’ler, damarlarında dolaşan Terrier kanından olsa gerek, başarılı bir çoban köpeği olmalarının yanı sıra oldukça iyi bir koruma ve av köpeği olarak da yetiştirilebilirler. Tilki ve yabani tavşan avında başarılıdırlar.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.