Schipperke Özellikleri

Yaşam Süresi: 13/15 yıl

Köken: Belçika

Ağırlık: 5,5-8 kg

Boy: 21-33 kg

Kullanım: Bekçi ve Koruma Köpeği

 

Schipperke, Flanders’da Renssens adında bir kanal botu kaptanı tarafından yetiştirildi. 18 kiloluk Belçikalı bir çoban köpeği olan Leauvenaar adlı köpekten türetilen Schipperke, apayrı bir ırk haline gelene kadar boyutu küçültüldü. Daha sonra Belçika’daki kanallarda bekçilik yapması için kullanılılan popüler bir köpek haline geldi. İsimlerini Flemenkçede bot anlamına gelen ‘schip’ten alan bu köpek daha sonraları ‘Küçük Kaptan’ gibi lakaplarla tanındı; çünkü sadece kanallara bekçilik yapmakla kalmayıp kaptanlara da yardımcı oluyorlardı. 1800’lerde ev köpeği olarak da kullanılmaya başlanıp ününü daha da arttıran Schipperke, 1880 yılında ilk defa köpek şovuna çıktıktan sonra bütün dünyada tanınan bir tür haline geldi vetüm dünyaya dağıldı.

Özellikler:

Schipperke, küçük ve tilkiye benzeyen bir köpektir. Kare şeklinde bir vücudu ve geniş bir göğsü vardır. Bazen kuyruksuz doğabilirler. Tırnakları genellikle çıkarılır. Çift katmanlı kürkü yüzünde, kulaklarında, bacak ve diz kısımlarında daha kısa olmakla beraber gövdenin geri kalanında oldukça yoğundur. Orijinal kürk rengi siyahtır; fakat bazen kürkte kahverengimsi açıklıklar olabilir.

Mizaç:

Schipperke, son derece enerjik bir köpektir. Geçmişinden gelen güçlü bir koruma içgüdüsüne sahiptir. Yine aynı nedenden oldukça sadık ve sahibine bağlıdır. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır. Bunun yanı sıra kedi ve köpeklerle de arası çok iyidir. Schipperke, çok akıllı bir köpektir ve belki de bu sebeple oldukça meraklıdır. Bu onun çok kolay eğitilebileceğinin de işaretidir. Bu köpeğin en kuvvetli özelliği kendi alanını ve bu alan içindeki sevdikleri en iyi şekilde korumasıdır. Ailesine olan bu bağı nedeniyle dışarı çıkmakta zorluk yaşayabilir. Dolayısıyla, erken yaşta sosyalleştirilmesi gerekir. Schipperke, apartman hayatına uygun bir köpektir. Fakat evdeyken oldukça aktiftirler. Hareketli ve çok hızlı köpekler olduklarından, bahçeli bir evde bakılmaları sahipleri için daha rahatlatıcı olacaktır.

Sağlık:

Schipperke, hipotiroidi, epilepsi ve kalça displazine eğilimlidirler. Ayrıca, Progresif Retinal Atrofi (PRA), katarakt, ve MPS 111B (Mukopolisakkaridoz) adında yeni keşfedilmiş bir hastalığa yatkındırlar. Bu hastalıkla ilgili test şu anda sadece Pensilvanya Üniversitesi’nde yapılmaktadır. Schipperke, kilo almaya eğilimli olduğundan beslenmesine dikkat etmek gerekir.

Bakım:

Schipperke, oldukça temizbir köpektir. Fakat, orta uzunluktaki tüylerinin bakımlı gözükmesi ve sağlıklı kalması için düzenli taranmaya ihtiyaç duyar. Sadece gerekli olduğunda banyo yaptırılmalıdır. Normalde az tüy dökerler fakat; tüy değiştirme dönemleri vardır. Dişilerde yılda 3, erkeklerde ise daha az gerçekleşen tüy dökme döneminde kürk 10 günlük bir süre içinde kendini tamamen döker. Bundan sonraki 2-3 ay boyunca kürksüz kalan Schipperke’nin yeni kürkünün çıkması yılın hangi zamanında olunduğuna ve köpeğin kaç yaşında olduğuna göre değişiklik gösterir.

Kullanım:

Geçmişindeki bekçilik ve koruma  güdülerini hala taşıan Schipperke, günmüzde de halen balıkçı tekenelerinde görev yapmaktadır. Tehlikelere karşı hep atakta olan ve havlayarak sahibini uyaran iyi bir bekçi köpeğidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.