Sivas Kangalı Özellikleri

Yaşam Süresi: 11/12 yıl

Köken: Türkiye

Ağırlık:

Erkek: 50-60 kg Dişi: 41-49 kg

Boy:

Erkek: 74-81 cm Dişi: 71-79 cm

Kullanım: Bekçi ve Çoban Köpeği

 

Yapılan tüm araştırmalara rağmen Kangal ırkının kökenine ait yazılı bir bilgiye ulaşılamamıştır.
Asurlular ve Babiller döneminde yaşadığı ve 17.yy da Anadolu’ya geldiği görüşü yaygındır. Evliya Çelebinin, seyahatnamesinde Anadolu’da yaşayan güçlü ve aslana benzeyen bir köpekten bahsetmesi bu görüşü desteklemektedir. Türkiye’nin milli mirası olarak görülen bu köpek dünyanın diğer yerlerinde bulunabilir. Ayrıca Kangal ilk koruma köpeklerindendir ve günümüzde de hala esas işlevine uygun şekilde korumacılık yapan nadir bir köpektir.

Özellikler:

Ağız ve burun yapısı kısadır ancak çene kuvvetlidir. Dişler sivri ve sağlam, dudakları sarkıktır. Göz, kulak, ağız etrafı ve burun üstüne kadar siyahtır. Tüyler genel olarak fazla uzun değildir ve sert yapıdadır. Dip kısımlarında oldukça sık olan alt tüyler ve kısa üst tüyler ile desteklenmiştir.


Kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi veya kırçıl renkte olabilir. Gözler küçük ve yuvarlak biçimde olup altın ve kahverengi arasında bir renktedir. Göz etrafı siyahtır. Bakışlar canlıdır. Kulaklar uca doğru üçgen şeklinde, uçları yuvarlak, kafasına yapışık ve sarkıktır. İri kafa yapısı önden bakıldığında aslanı andırır. Göğüs geniş ve omuzlar adalelidir. Boyun hafifçe eğik, güçlü ve adaleli, orta boydadır. Ön göğüs arka bölgeye göre daha geniş ve güçlü yapıdadır. Gövde kaslı ve kare şeklindedir. Göğüs dirsek hizasına kadar derindir. Karın hafifçe içine çekiktir. Ön bacaklar arka bacaklara göre daha güçlüdür. Bacaklar hafif ayrık, düz, kalın ve kemiklidir. Ayak bilekleri kuvvetli ve uzundur. Ayaklar iri yapılı, kuvvetli, parmaklar bombeli ve genellikle siyahtır. Kuyruk yüksek olup, rahat durumda iken düşük ve kıvrık, dikkat kesildiğinde veya tehlike hissettiğinde sırt üzerinde kıvrık ve yüksek tutulur.

Mizaç:

Kangal çoban köpekleri, cesur, hızlı, çevik, zeki ve önsezileri kuvvetlidir. Kadın ve çocuklara karşı uysal bir tavrı olmasına karşın kötü niyetli yabancılara karşı oldukça tehlikeli olabilir. Sahibine aşırı bağlıdır. Öğrenme yetileri çok güçlüdür kolay eğitilebilirler. Kangal çoban köpekleri görevlerine çok sadıktırlar. Bu sadık yapıları onlara yüzyıllardır Anadolu da aranılan sürü bekçisi olma özelliğini kazandırmıştır. Kangal köpeğinin sürü koruma özelliği genetik yapısıyla ilgilidir. Buna rağmen, bir Kangal köpeği sürü koruma işini anne ve babası ile sürüye giderek öğrenir. Kangal çoban köpeği cesaretini ve o inanılmaz gücünü kurt boğan tek ırk olarak dünya literatürlerine geçirmiştir. Kan asaletine çok sadıktırlar. Doğada serbest iken başka bir köpek ırkı ile çiftleşmezler. Genellikle anne-babadan doğan kardeşlerin de birbirleriyle çiftleşmedikleri tespit edilmiştir. Kangal'lar bu üstün özelliklerinden dolayı ırk vasıflarını korumuş ve saf kalmayı başarmışlardır. Sert ve kuru iklimleri severler. İri cüsseleri nedeniyle ev içinde yaşam Kangallara göre uygun değildir. Açık arazilerde daha özgür ve mutludur.

 

Sağlık:

Kangal’ın bilinen önemli bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

Kangal’ın kürk bakımına ihtiyacı vardır. Yılda iki kez tüy değiştirirler. Temizliğine düşkündür. Her gün fırçalamak faydalıdır.

Kullanım:

Çoğunlukla çoban köpeği olarak adlandırılsa da Kangal aslında bir gütme köpeği değildir. Onun esas ve ne iyi yaptığı iş çiftlik hayvanlarını kurtlara, ayılara ve çakallara karşı korumaktır. Kangalların korumacılığı, gücü ve sadık oluşu ve çocuklarla diğer hayvanlara karşı nazik tavırları onu aileler için de en iyi koruma köpeklerinden biri yapar.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.

    Sivas Kangalı Sahiplendirme İlanları

    Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .