Sussex Spaniel Özellikleri

Yaşam Süresi: 11/12 yıl

Köken: İngiltere

Ağırlık: 18-20 kg

Boy: 38-40 cm

Kullanım: Av ve Bekçi Köpeği

 

Sussex Spanieli oldukça nadir bir ırktır. 1800'lerde Sussex, İngiltere'de üretilmiştir. Küçük av hayvanları avında ve eşlik köpeği olarak kullanılmıştır. Spaniellerin tazılarla çaprazlanmasından oluşmuş olmalıdır. Irk II. Dünya Savaşı yıllarını Joy Freer adındaki bir üretici sayesinde aşabilmiştir. Günümüzün çoğu Sussex Spanieli savaş sırasında korunup beslenen sekiz köpekten türemiştir.

Özellikler:

Sussex Spanieli küçük olmasına rağmen güçlü bir köpektir. Geniş ve biraz da olsa hantal başı bedenini tamamlar. Göğsü derin ve iyi gelişmiştir. Ciğer rengi burnu, makas ısırışı ile kapanan dişleri ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır. Kürkü düz ya da hafif dalgalı olabilir ve altın sarısı ışıltılı ciğer rengidir. Bacaklar, gövdenin alt kısmı ve kuyruk tüylüdür. Bol derisi ve uzun kulakları Basset Hound'u andırır. Gözler ela ve iridir. Kulaklar oldukça iri, başa yapışık ve yumuşak ve dalgalı tüylerle kaplıdır. Boyun hafif kavislidir. Tüy rengi dökülen yapraklar arasında seçilemediğinden avcılar kendi köpeklerini vurmamak için çok dikkatli olmalıdır. Belki de Sussex Spanieli bu nedenle çok yaygınlaşamamıştır.

Mizaç:

Sussex Spaniel ev içinde sessiz bir köpektir. Diğer spaniellerle karşılaştırıldıklarında fazla dışa dönük ve duygularını belli eden köpekler değillerdir. Ancak sahada yorulmaz birer işçidirler. Özellikle de ağaçlık arazide küçük avlarda kullanılır. Bu köpek bazen avlanırken pusuya da düşürebilir. Bunu yapan tek spanieldir. Yalnız kaldıklarında ulurlar. Bu ırk herkesi sever ve herkesle dost olmak ister. Çoğu, diğer köpeklerle anlaşsa da bazen tanımadıkları köpeklere karşı saldırganlaşan bireyler olabilir.  Kedilerle ise hiçbir sorunları yoktur. Diğer spaniellerden daha az hareketli fakat daha oyuncu olan bu köpek çocuklarla da çok iyi anlaşır. Bu ırk havlamayı sever. Sussex Spanieli yeterli egzersiz imkânı sağlandığında apartman hayatına da adapte olabilir. Ev içinde fazla aktif değildir.

Sağlık:

Sussex Spaniel kulak enfeksiyonlarına yatkındır; bu nedenle kulaklarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Karşılaşabileceği diğer rahatsızlıklar ise; intervertebral disk sendromu, otitis eksterna, kalp üfürümü ve kalp genişlemesidir. Kolay kilo alabilecek olan bu köpeğin beslenmesine dikkat edilmelidir.

Bakım:

Yumuşak orta uzunluktaki kürkü düzenli fırçalanmalı ve taranmalıdır. Kulaklar temiz tutulmalı ve parmak arasındaki tüyler kesilmelidir. Dişleri yeni çıkmaya başlarken de ağız sağlığına dikkat edilmelidir. Yeni çıkan dişin önceden çıkmış diğerlerine baskı yapmadığından emin olmak gerekir. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda diş problemleriyle karşılaşılabilir. Sussex Spaniel orta derecede tüy döker.

Kullanım:

Sussex yavaş avlanır ancak iyi burnu ve kararlılığı sayesinde av sırasında başarı sağlar. En iyi yürüyerek avlanan avcılardan olan Sussex Spaniel, av sırasında avlayan tek köpektir. Avcılığının yanı sıra bekçi köpekliği ve iz sürücülükte de başarılıdır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.