Tosa Özellikleri

Ortalama yaşam süresi: 10/12 yıl

Köken: Japonya

Kilo:

Erkek: 55-65 kg  Dişi: 30-40 kg

Boy:

Erkek: 55-65 cm  Dişi: 50-60 cm

Kullanımı: Bekçi ve Koruma Köpeği

 

Kochi,Bull Terrier, Bulldog, Büyük Dane ve ST.Bernard'ın çiftleşmesiyle 1868-1912 yılları arasına geliştirilmiş yeni bir ırktır.

Özellikleri:

Japanese Tosa, Tosa İnu, Tosa Ken isimleriyle de bilinir. Renkleri kırmızı-kahverengi, kızıl lekeli beyaz, farklı renk zemin üzerine kızıl lekeli olabilir.

Mizaç:

İtaatkâr, zeki ve eğitilmeye müsait bir köpektir. Tosa köpekleri dayanıklı, sağlam, saldırgan ve cesurdurlar. Tehdit edici olabilirler, ilk kez köpek sahibi olacaklara tavsiye edilmezler.

Savaş köpeği olarak tanınmış bu köpekler ilerleyen zamanlarda bekçi köpeği olarak görev yapmışlardır, sabırlı fakat kavgacı bir köpektir ancak aile içinde insana arkadaşlık etme konusunda başarılıdır.

Sağlık:

Varoluşu gereği zaten kilolu yapıya meyilli olan bu köpek türünün beslenmesine dikkat edilmediği takdirde obezite riski ile karşı karşıya kalınabilir.

Bakım:

Beslenmesi daha çok et ağırlıklı olarak yapılmalıdır. Güçlü ve kas yapısını aktif kullanan bir köpek cinsi olduğu için proteine çok fazla ihtiyaç duyacak ve enerji üretecektir.

Kullanım:

Geçmiş dönemler de tosa cinsi köpekler savaş köpeği olarak adlandırıldı. Cesur yapısı sayesinde bu sıfatı kazanmış bir köpek olan tosalar, aile içerisinde ise oldukça sevecen ve insanlara ustaca eşlik edebilecek yapıdadırlar. Eğitilmesi kolaydır çünkü tosa cinsi köpekler itaatkârdırlar. Bu sebeple bekçilik bile yaptırılabilir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.