Golden Köpek

Golden köpek özellikleri

Türkiye’de en çok bilinen ve beslenen köpek ırklarından biri de Golden Retriever’dır. Bir Golden köpek, ortalama 30 kilo olan ağırlığıyla iri sayılan bir yapıya sahiptir. Renkleri sarı veya beyaz olan Golden köpeklerin yumuşacık ve parlak tüyleri vardır. Ortalama ömürleriyse 10-12 yıl arasında değişir.

İyi huylu, oyuncu, dost canlısı ve uysal olan bir Golden köpek, rahatlıkla aile yaşantısına uyum sağlar. Üstelik bu cins köpeklerin oldukça zeki olması onları eğitilmeye de yatkın kılar. İngilizcede ‘getiren’ anlamına gelen ‘retriever’ kelimesinden de anlaşılacağı üzere Golden köpek av getirmede veya oyun oynarken attığınız nesneleri size geri getirmede bir ustadır. Golden köpek, insanlar ve hayvanlarla çok iyi anlaşan uyumlu bir köpek olduğu için saldırgan tavırlar sergilediğini görmek pek olası değildir.

Golden köpek özelliklerini özetleyecek olursak sevgi dolu, hareketli, oyuncu, zeki ve ilgi bekleyen köpekler olduklarını söyleyebiliriz.

Golden köpek bakımı

Golden Retriever cinsi köpeklerin suyla arası iyidir, bu nedenle ona banyo yaptırmakta zorlanmazsınız. Golden köpek, bitlerden ve pirelerden korunabilmesi için özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Ayrıca veteriner hekimin önereceği sıklıkta ve tüy yapısına uygun bir tarakla taranması, hem tüylerinin sağlıkla ışıldamasını hem de fazla tüylerin tarakta toplanmasını sağlar.

Golden köpek, eğer bahçe imkanı varsa ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez tüy döker. Ancak eğer evde bakılıyorsa tüy dökülmesi bütün mevsimlere yayılarak devam eder. Tüy dökülmesi, tüm köpekler için olduğu gibi Golden köpek için de sıradan ve olması gereken bir durumdur. Köpeğinizi yavruyken taranmaya alıştırmanız, bu tüy değişimi dönemlerini daha kolay atlatmanıza yardımcı olur.

Golden köpek beslenmesi

Farklı köpek cinslerinin metabolizmaları da farklı çalışacağı için, besin ihtiyaçları da kendilerine uygun şekilde karşılanmalıdır. Golden köpek için en uygun beslenme şeklini veteriner hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

Yemek yemeyi çok seven Golden köpek, aşırı veya kontrolsüz beslenirse obezite problemiyle karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple onun yemek için yalvaran bakışlarına hayır demeyi öğrenmelisiniz.

Golden köpek sahiplenme

Petsbook üzerinden Golden köpek sahiplenmek için ‘Satın Alma, Sahiplen’ bölümüne girerek ilanları inceleyebilirsiniz. Şehir, cins, cinsiyet filtrelemeleri yaptıktan sonra sahiplenmek istediğiniz Golden köpek için ilan sahibiyle iletişime geçmeniz yeterli.

Köpek İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Köpek Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Köpek İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada