Kedi

Bugün evlerimizde yaşayan, sokakları karış karış gezen, oturduğumuz kafeden yürüyüş yaptığımız yollara kadar her yerde gördüğümüz kedinin serüveni, bundan binlerce yıl önce başlamıştı. Günümüzün nispeten evcilleşmiş olan kedisinin ataları, daha kolay yiyecek bulmak için insanların olduğu bölgelere yaklaşmış, tarlaları farelerden temizlemiş ve yıllar içinde insanlar tarafından kabul görüp sevilmişti. Sonuç olarak bugün ailemizin bir ferdi olarak gördüğümüz evcil kedi, hayatımızın her alanına dahil olmuş oldu.

Evcil kedi bu evcilleşme serüveninde insanların hem dolaylı hem dolaysız etkisine maruz kaldı. Böylece ortaya çeşitli fiziki ve karakteristik özelliklere sahip pek çok farklı cins kedi çıkmış oldu. Bazı cins kedilerin diğerlerinden farklı ihtiyaçları olsa da, her kedi bakıma, ilgiye, sevgiye ihtiyaç duyar ve bulunduğu ortama bağlanır. Biz de bu yazımızda kedi sahipleri için temel ihtiyaçları özetlemeye çalışacağız.

Bir kedi neye ihtiyaç duyar?

Kedi, doğası gereği bağımsız, kendi kendine yetebilen ve özgür ruhlu bir hayvandır. Ancak ne kadar özgür ruhlu olsa da daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için kaliteli yiyeceklerle beslenmeye, düzenli aşılarını olmaya ve ilgilenilmeye ihtiyaç duyar. Kedi sahiplenmek istiyorsanız ona tüm bunları sağlayabilmek için yeterli maddi imkanınızın ve zamanınızın olduğundan emin olmalısınız.

Temel kedi malzemeleri

Kaliteli bir kedi maması, mama ve su kabı, kedi kumu ve kum kabı, bir kedi için en temel ihtiyaçlardır. Bunların dışında tırnaklarını törpüleyebilmesi için kedi ağacı veya tırmalama tahtasına, evcil hayvanlar için özel olarak üretilen iyi bir tırnak makasına, kedi taşıma çantasına ve tüylerinin yapısına uygun bir kedi tarama fırçasına ihtiyacınız olacak.

Kedi aşı takvimi nasıl olmalı?

Kedi sahiplendiniz ve onun ihtiyaç duyduğu malzemeleri tamamladınız; şimdi sıra en az bunlar kadar önemli olan aşıya geldi. Her kedi bulunduğu yaş aralığına göre dozu değişebilen aşılara ihtiyaç duyar. Düzenli aşı, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istediğiniz kediniz için son derece önemlidir.

Parazit tedavileri yapılan bir kedi, veteriner hekiminizin size sunacağı aşı takvimine göre düzenli aşı olmalıdır. 7-9 haftalık olan bir yavru kedi aşı olmaya başlayabilir. Kedi için en temel aşılar karma aşı, lösemi aşısı ve kuduz aşısıdır.

Kedi ile yaşamak

Evcil hayvanların her biri sorumluluk gerektirir, kedi de farklı değildir. Kum eğitimini zorlanmadan alması, kendi başına idare edebilmesi, size çok da bağımlı değilmiş gibi görünmesi yanıltıcı olmasın.

Kedi tüy döker, oyun oynarken cildinizi çizebilir, her canınız istediğinde onu kucağınızda tutamazsınız, o kendisi isterse gelir. Bunları bilerek kedi sahiplenmek ve onu öyle sevmek gereklidir. Hepsini kabul ettiğinizde bir kedi ile yaşamak müthiştir. Sadece onun sevimli yüzüne bakarak bile stres atabilir, beraber oyunlar oynarken kimi zaman kahkahalarla gülebilir, bir canlının sorumluluğunu üstlenme mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Kedi İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Kedi Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Kedi İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada
 • 6 saat önce
  Arkadaşlar lütfen yardımcı olun kedimdeki pire sorununu ansıl halledicem sirkeli suyla yıkadım tüylerini kestim yok olmuyo çenesinin altında ufak yara var orda siyah pire yumurtası tarzı topluluk oluyo dün temizledim bugün yine bir...
 • Merhaba, eve dün kızgınlıkta bir dişi kedi getirdim benimkiyle çiftleşsinler diye, ancak normalde uysal olan dişi kedi bize geldiğinden beri yani bir gün boyunca yemek yemedi ve su içmedi. Benim kedimi de yanına yaklaştırmıyor. Bir...
 • 12 saat önce
  Arkadaşlar merhaba, kedim kızgınlık döneminde olduğu için dişi eş arıyorum. Konya' da yaşıyoruz. 1 yaşında, aşıları tam....
 • 16 saat önce
  MerhabalarScottish fold kedim kızgınlık dönemine girdiği için biritish sahibi bir aileye çiftleşmesi için gönderdim. Normalde 1-2 gün koltuk arkasından çıkmaması gereken kedim 24 saat dolmadan 10 kez ve 3 günde 50’yi aşkın kez çi...
 • Arkadaşlar kızgınlıktaki dişi kedinin yıkanması da bir sakınca var mı? Normalde yıkamanın çok doğru olmadığını biliyorum onun dışında bir zararı olur mu? ...