Kedi Cinsleri

Safkan kedi cinsleri

Dünyanın en önde gelen kedi derneklerinden biri olan CFA (Cat Fanciers Association) verilerine göre resmi olarak tanınmış olan kedi cinsleri sayısı 42’dir. Henüz safkan olarak kabul görmemiş yeni kedi cinsleri olsa da, diğer kurumların verileri de aşağı yukarı bu sayıyla örtüşür. Yeni kedi cinsleri safkan olarak kabul görmeden önce CFA gibi profesyonel kurumların belirlediği bazı ölçütlere bakılır. Resmi olarak safkan kabul edilen kedi cinsleri doğal, melez, üretilmiş ve mutasyona uğramışlar olarak 4 ana gruba ayrılır. Yeni kedi cinsleri de çoğunlukla iki farklı safkan kedi cinsinin çiftleştirilmesiyle veya genetik mutasyonla oluşur.

British Shorthair, Maine Coon, İran kedisi, Mavi Rus kedisi, Scottish Fold ve Siyam kedisi dünya genelinde son derece popüler olan kedi cinsleri arasında yer alır. Yurt dışında da ülkemizin adıyla tanınan Van (Turkish Van) ve Ankara (Turkish Angora) kedileri de aynı şekilde popülerleşmiş kedi cinsleri olarak bilinir.

Popüler kedi cinsleri ve özellikleri

British Shorthair: Adını İngiliz kısatüylü olarak dilimize çevirebileceğimiz bu kediler, iri ve yuvarlak gözlere, orta boy bacaklara ve kısa tüylere sahiptir. Uyumlu ve sakin kedi cinsleri arasında gösterebileceğimiz British Shorthair kedileri, çocuklarla iyi anlaşır ve ev içinde yaşamaya kolayca uyum sağlar.

Maine Coon: Kedi cinsleri arasında vücutlarının büyüklüğüyle tanınan Maine Coonların ortalama ağırlığı 8 kilograma kadar ulaşabilir. Son derece iri olan bu kedi cinsi zeki, ailesine bağlı ve oyuncu olur.

İran kedisi: Eğer etrafta koşturup oyunlar oynayan kedi cinsleri ilginizi çekiyorsa, İran kedisi sizin için çok da uygun olmayacaktır. Durgun ve uyumlu olan İran kedisi sahibine düşkündür ve sevilmek için can atar. İran kedisi basık yüzlü olması nedeniyle üst solunum yolları veya gözleriyle ilgili sağlık problemleri yaşayabilir. Uzun tüylü kedi cinsleri arasında olan İran kedilerinin tüy bakımını aksatmadan yapmanız, tüylerin birbirine dolanmaması için şarttır.

Mavi Rus kedisi: Gümüşi parlak kürkü ve yemyeşil gözleriyle son derece güzel bir görünümü olan Mavi Rus kedisi, çok yaramaz olmasa da aktif kedi cinsleri arasındadır. Sahibiyle oyunlar oynamayı, düzenli bir hayata sahip olmayı severler ve kolayca eğitilebilecek kadar zekilerdir.

Scottish Fold: En ayırt edici özelliği aşağı doğru kıvrık kulakları olan Scottish Fold cinsi kediler, son derece zeki, sevecen ve yumuşak başlı kedi cinsleri olarak bilinir. Sahiplerine sadık olan bu kediler başka insanlarla oyunlar oynamaktan da çekinmez, her şeye kolayca adapte olabilirler.

Siyam kedisi: Siyam kedileri sivri kulaklı, badem gözlüdür ve kaslı bir yapıya sahiptirler. Konuşkan kedi cinsleri arasında gösterilen Siyamlar, insanlarla kendilerine özgü bir iletişim halindedir. Onunla saygılı ve sabırlı bir ilişki kurarak en yakın dostunuz olmasını sağlayabilirsiniz.

Van kedisi: Beyaz kürkleri, genelde mavi ve kehribar olarak iki farklı renge sahip gözleriyle büyüleyici kedi cinsleri arasındadır Van kedisi. Onu diğer kedi cinsleri arasından sıyıran bir başka özelliği de suyu sevmesidir. Van kedisi zeki, enerjik, oyuncu ve arkadaş canlısıdır.

Ankara kedisi: Sık sık Van kedisi ile karıştırılsa da Ankara kedisinin tüyleri Van kedisine kıyasla daha uzundur. Suyla arası iyi olan kedi cinsleri arasında olan Ankara kedisi, oyuncu ve zekidir. Sahibinin yanında bulunmaktan zevk alan Ankara kedisi aynı zamanda son derece meraklı ve inatçıdır. 

Kedi İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Kedi İle İlgili Uzman Pet Videoları

Evcil dostun hakkında en yararlı bilgileri uzman hekimlerden öğrenmeye ve sorularına görüntülü yanıt bulmaya ne dersin?

Kedi Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Kedi İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada