Kedi Maması

Kedi dostunuzun yaşı ilerledikçe ihtiyaçları ve yaşam şekli de değişecektir. Kedinizin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için hayatının her döneminde onun ihtiyaçlarını karşılayacak dengeli bir kedi maması kullanmalısınız.

Kedi maması ölçüsünü ayarlamak

Her kedi farklı özelliklere sahiptir. Tıpkı insanlar gibi onlar da kolayca kilo almaya yatkın olabilir ya da kilolarının azalmaması için daha çok yemeye ihtiyaç duyabilirler. Kedinizi iyi gözlemlemeli ve kedi maması ihtiyaçlarını buna göre karşılamalısınız.

Kedinizin kilosunun ideal olup olmadığını anlamak için onun kaburgalarına dokunun. Derisinin altından kaburgalarını hissedebiliyor olmanız, ayrıca kaburgalar ve kalça arasında belinin belirgin olması, göbeğinin sarkmamış olması gerekir. Kediler genelge göbek bölgesinde sarkmalarla kilo almaya başlar ve zamanla kaburgalara doğru kilo almaya devam eder.

Kedinizin ideal kilosuna ve kolay kilo alıp almamasına göre kedi maması ölçüsünü ayarlamalısınız.

Yavru kediler ve kedi maması

Kediler 5-6 ay gibi kısa bir süre içerisinde hızlıca büyürler. Yetişkinliğe hızlı geçiş, kas, kemik, tüy, saç ve tamamen oturmuş bağışıklık sisteminin kısa süre içinde gelişmek zorunda olması anlamına gelir. Yavru kediler, yetişkin kedilerden üç kat fazla kalori yaktığı için kedi maması ölçüsü buna göre olmalıdır.

Yavru kediler için özel olarak üretilen bir kedi maması, sağlıklı deri ve organ gelişimi için ekstra protein içermenin yanı sıra, daha güçlü kemikler ve dişler için kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko ve demir gibi mineralleri yüksek oranda içerir. Ayrıca yavru kedi maması, yavruların kolay çiğneyebilmesi için küçük parçalar şeklinde üretilir. Bu nedenle yavru kediniz için onlara özel olarak üretilen bir kedi maması almalısınız.

Yetişkin kediler ve kedi maması

Yetişkin bir kedinin ihtiyacı olan kedi maması, protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineraller açısından zengin ve dengeli olmalıdır.

Kuru kedi maması ve yaş mama veya ödül maması gibi tamamlayıcı yiyecekler farklıdır. Tamamlayıcı kedi maması, tek başına yeterli ve dengeli bir öğün sunamaz. Ödül maması gibi ekstra gıdalar verdiğiniz zaman kedinizin asıl öğünü olan kuru kedi maması ölçüsünü azaltmalısınız, böylece fazla beslemeden kaçınmış olursunuz.

Yaşlı kediler ve kedi maması

Yaşlı kediler genelde hayat biçimlerini daha az koşturma ve daha çok dinlenme şeklinde değiştirirler. Yaşam biçimlerinin yanında metabolizmaları da yavaşlar. Daha az enerji yaktıkları için yedikleri kedi maması daha az kalori içermelidir.

Yaşlı bir kedi için ideal kedi maması düşük yağ, protein, sindirimi kolay karbonhidratlar, düşük seviyeli fosfor, kemikleri desteklemek için kalsiyum ve vitaminler içermelidir.

Kedi İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Kedi Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Kedi İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada