Kedi Maması

Kedi dostunuzun yaşı ilerledikçe ihtiyaçları ve yaşam şekli de değişecektir. Kedinizin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için hayatının her döneminde onun ihtiyaçlarını karşılayacak dengeli bir kedi maması kullanmalısınız.

Kedi maması ölçüsünü ayarlamak

Her kedi farklı özelliklere sahiptir. Tıpkı insanlar gibi onlar da kolayca kilo almaya yatkın olabilir ya da kilolarının azalmaması için daha çok yemeye ihtiyaç duyabilirler. Kedinizi iyi gözlemlemeli ve kedi maması ihtiyaçlarını buna göre karşılamalısınız.

Kedinizin kilosunun ideal olup olmadığını anlamak için onun kaburgalarına dokunun. Derisinin altından kaburgalarını hissedebiliyor olmanız, ayrıca kaburgalar ve kalça arasında belinin belirgin olması, göbeğinin sarkmamış olması gerekir. Kediler genelge göbek bölgesinde sarkmalarla kilo almaya başlar ve zamanla kaburgalara doğru kilo almaya devam eder.

Kedinizin ideal kilosuna ve kolay kilo alıp almamasına göre kedi maması ölçüsünü ayarlamalısınız.

Yavru kediler ve kedi maması

Kediler 5-6 ay gibi kısa bir süre içerisinde hızlıca büyürler. Yetişkinliğe hızlı geçiş, kas, kemik, tüy, saç ve tamamen oturmuş bağışıklık sisteminin kısa süre içinde gelişmek zorunda olması anlamına gelir. Yavru kediler, yetişkin kedilerden üç kat fazla kalori yaktığı için kedi maması ölçüsü buna göre olmalıdır.

Yavru kediler için özel olarak üretilen bir kedi maması, sağlıklı deri ve organ gelişimi için ekstra protein içermenin yanı sıra, daha güçlü kemikler ve dişler için kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko ve demir gibi mineralleri yüksek oranda içerir. Ayrıca yavru kedi maması, yavruların kolay çiğneyebilmesi için küçük parçalar şeklinde üretilir. Bu nedenle yavru kediniz için onlara özel olarak üretilen bir kedi maması almalısınız.

Yetişkin kediler ve kedi maması

Yetişkin bir kedinin ihtiyacı olan kedi maması, protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineraller açısından zengin ve dengeli olmalıdır.

Kuru kedi maması ve yaş mama veya ödül maması gibi tamamlayıcı yiyecekler farklıdır. Tamamlayıcı kedi maması, tek başına yeterli ve dengeli bir öğün sunamaz. Ödül maması gibi ekstra gıdalar verdiğiniz zaman kedinizin asıl öğünü olan kuru kedi maması ölçüsünü azaltmalısınız, böylece fazla beslemeden kaçınmış olursunuz.

Yaşlı kediler ve kedi maması

Yaşlı kediler genelde hayat biçimlerini daha az koşturma ve daha çok dinlenme şeklinde değiştirirler. Yaşam biçimlerinin yanında metabolizmaları da yavaşlar. Daha az enerji yaktıkları için yedikleri kedi maması daha az kalori içermelidir.

Yaşlı bir kedi için ideal kedi maması düşük yağ, protein, sindirimi kolay karbonhidratlar, düşük seviyeli fosfor, kemikleri desteklemek için kalsiyum ve vitaminler içermelidir.

Kedi İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Kedi İle İlgili Uzman Pet Videoları

Evcil dostun hakkında en yararlı bilgileri uzman hekimlerden öğrenmeye ve sorularına görüntülü yanıt bulmaya ne dersin?

Kedi Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Kedi İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada
 • 4 saat önce
  Arkadaşlar lütfen yardımcı olun kedimdeki pire sorununu ansıl halledicem sirkeli suyla yıkadım tüylerini kestim yok olmuyo çenesinin altında ufak yara var orda siyah pire yumurtası tarzı topluluk oluyo dün temizledim bugün yine bir...
 • Merhaba, eve dün kızgınlıkta bir dişi kedi getirdim benimkiyle çiftleşsinler diye, ancak normalde uysal olan dişi kedi bize geldiğinden beri yani bir gün boyunca yemek yemedi ve su içmedi. Benim kedimi de yanına yaklaştırmıyor. Bir...
 • 10 saat önce
  Arkadaşlar merhaba, kedim kızgınlık döneminde olduğu için dişi eş arıyorum. Konya' da yaşıyoruz. 1 yaşında, aşıları tam....
 • 14 saat önce
  MerhabalarScottish fold kedim kızgınlık dönemine girdiği için biritish sahibi bir aileye çiftleşmesi için gönderdim. Normalde 1-2 gün koltuk arkasından çıkmaması gereken kedim 24 saat dolmadan 10 kez ve 3 günde 50’yi aşkın kez çi...
 • Arkadaşlar kızgınlıktaki dişi kedinin yıkanması da bir sakınca var mı? Normalde yıkamanın çok doğru olmadığını biliyorum onun dışında bir zararı olur mu? ...