Köpek

Köpek, “insanın en sadık dostu” tabiriyle hepimizin hafızasına kazınmış ve bunu sonuna kadar hak etmiş bir hayvan. Sadık olmanın yanı sıra sevgi dolu olması, gerektiğinde koruyucu, gerektiğinde oyuncu olmasıyla köpek, dünya genelinde insanların en çok sahiplendiği evcil hayvanlardan biri olmuş durumda.

Dünya üzerinde pek çok evcil köpek cinsi bulunuyor ve bu köpek cinsleri boyut, tüy yapısı, vücut yapısı, karakter yapısı gibi birbirinden farklı özelliklere sahip. Ancak ne kadar farklı olsalar da her köpek sağlıklı mamalarla beslenmekten düzenli aşılarını olmaya, çeşitli egzersizlerle enerjisini atmaktan insan dostlarıyla bolca vakit geçirmeye kadar birçok şeye ihtiyaç duyar. Mutlu ve sağlıklı bir köpek için bütün bunları ona sunmanız gerekir.

Bir köpek neye ihtiyaç duyar?

Bir köpek için en temel ihtiyaçlardan biri, tahmin edebileceğiniz gibi beslenme. Köpeğinizin yaş aralığına, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığına veya özel bir sağlık probleminin olup olmadığına göre uygun bir mama seçmelisiniz. Kuru mama kullanmak istemiyorsanız, biraz daha zahmetli bir seçenek olsa da köpeğinizin fiziksel ihtiyaçlarını karşılayacak dengeli bir çiğ beslenme yöntemi de tercih edebilirsiniz. Ayrıca köpek dostunuz için her daim ulaşabileceği temiz ve taze su bulundurmayı da ihmal etmeyin.

Bunun dışında, bir sürü hayvanı olan köpek, sürüsü olarak gördüğü ailesiyle, yani sizinle bolca vakit geçirmek, aktiviteler yapmak isteyecektir. Bir köpek, sağlıklı ve mutlu olması için günlük yürüyüşlere çıkarılmalı, oyun oynamalıdır. Ayrıca köpeğinizin cinsine, boyutuna ve yaşına göre egzersiz yapma sıklığı ve çokluğu değişecektir. Köpeğinize en uygun egzersiz seçeneğini öğrenmek için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Beslenme ve egzersiz ihtiyaçları kadar önemli olan bir başka şey de düzenli veteriner hekim ziyaretleridir. Köpek dostunuzun aşılarını veteriner hekiminizin size bildireceği sıklıkta yaptırmalı, bunun dışında genel sağlık kontrollerini yaptırmak üzere onu yılda bir ya da iki kez kliniğe götürmelisiniz. Böylece herhangi bir hastalığın önceden tespit edilmesi ve tedavisine başlanması kolaylaşmış olur.

Köpek sosyal bir hayvandır ve genelde ev halkından ayrı kalmaktan hoşlanmaz. Ancak yine de köpeğinizin kendisine ait bir alana sahip olması gerekir; bu alan bir köpek evi, geniş bir kafes veya köpek yatağı olabilir. Pek çok köpek sahibi, köpeklerinin kendileriyle birlikte uyumasına izin verir. Ancak uzman eğitmenler, sınırları öğrenmeye daha çok ihtiyacı olan köpekler için bunu önermiyor. Eğer köpeğiniz sizinle uyumuyorsa, yatağını sizin de uyuduğunuz odanın içine koyabilirsiniz.

Temel köpek malzemeleri

Köpek sahiplendikten sonra ihtiyaç duyacağınız en temel malzemeler şu şekildedir; yemek ve su kapları, kaliteli bir köpek maması, köpek yatağı ya da köpek kulübesi, oyuncaklar, isim etiketi üzerinde olan bir köpek tasması ve gezdirmek için kayış. Tüm bunları edindikten sonra köpek dostunuzla yaşamanın keyfini rahatça sürebilirsiniz.

Köpek İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Köpek Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Köpek İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada