Kuş Türleri

Dünyada yaklaşık olarak 10 bin kuş türü yaşıyor ve kıyas yapıldığında kuş türlerinin yalnızca küçük bir kısmı evcil hayvan olarak evlerimizde bizlere eşlik ediyor. Evcil kuş türleri çeşit çeşit renkte, boyutta ve karakter yapısında oldukları için, bu onların giderek popülerleşmesini sağlıyor.

Kuşlarla mükemmel dostluklar kurabiliyor olsak da, kuş sahiplenmeden önce birkaç şeyi düşünmeniz gerekiyor. Her canlı gibi kuşların da düzenli bakıma, dolayısıyla maddi imkana ihtiyacı var. Ayrıca bazı kuş türleri uzun yıllar yaşıyor, bazıları çok gürültücü, bazıları son derece yaramaz ya da ekstra ilgiye muhtaç olabiliyor. Hem sizin hem de minik dostunuzun iyiliği için, bir kuş sahiplenmeden önce yaşam biçiminiz, imkanlarınız, ona ayırabileceğiniz vakit gibi etkenleri göz önüne almalısınız.

Bu yazımızın yardımıyla evde bakabileceğiniz popüler kuş türleri ve özelliklerini öğrenebilirsiniz.

 

#1 Muhabbet kuşu

Ülkemizde en popüler kuş türleri arasında şüphesiz ki muhabbet kuşu yer alıyor. Ufak boyutta olmaları ve bakımlarının kolay olması, onları en sevilen kuş türlerinden biri yapıyor.

Muhabbet kuşlarının ortalama yaşam süresi 5-13 yıl arasında değişir. Kafeslerinde yemek ve su kaplarının yanı sıra konabileceği çeşitli dallar ve çıngıraklı zil, salıncak gibi oyuncaklar bulunmalıdır.

Diğer muhabbet kuşlarıyla arkadaşlık etmeyi severler. Ancak yeterli ilgi gösterirseniz tek başına kalması da sorun yaratmayacaktır. Aile üyeleriyle vakit geçirmeyi seven insan canlısı bu minik kuşlar, her gün mutlaka kafeslerinden çıkarılmalıdır.

 

#2 Kakadu

 

Kakadular, ilginç karakterleri ve yüksek enerjileriyle son derece popüler ev kuşlarındandır. Büyük boyutta sayılabilecek olan bu güzel kuşlar, sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürdüklerinde 70 yıla kadar yaşayabilirler. 

Kakaduların karakter yapısı çok değişkenlik gösterir. Kimisi insanına ilgi göstermeyi çok severken kimisi agresif tavırlar sergileyebiliyor. Ancak genel olarak insan canlısı olduklarını söylemek mümkündür.

Enerjik ve meraklı kakadular, yiyecek olmayan nesneleri yutmak gibi bir eğilime sahiptir. Bu nedenle kafeslerinde olmadıkları zamanlarda onları sıkı gözetim altında tutmanızı öneririz.

 

#3 Sultan papağanı

Bakımı kolay ve eğlenceli karaktere sahip olan bu kuşlar, çocuklu aileler için güzel bir seçenek. Konuşur, şarkı söyler, sahiplerini tanır ve onlara ilgi gösterirler. Günde en az bir saat kafes dışında zaman geçirmeye, sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar.

20 yıldan uzun süre yaşayabilen bu kuşlar, bir başka kuşa ihtiyaç duymadan yaşayabilirler. Ancak bunun için ona yeterince ilgi göstermeli, çeşitli oyun ve oyuncaklarla zihnini meşgul tutmalısınız.

 

#4 Afrika gri papağanı

En zeki papağanlardan biri olan Afrika gri papağanı, her gün ona ayıracak vakti olan insanlar için mükemmel bir evcil hayvandır. Bu papağanlar her gün birkaç saati kafes dışında, aile üyeleriyle etkileşimde bulunarak geçirmek isterler.

İyi bir bakımla 40 yıldan uzun süre yaşayabilen Afrika gri papağanı, kafesini başka kuşlarla paylaşmaktan pek hoşlanmaz ve evdeki tek kuş olmaktan mutsuzluk duymaz. Ancak bunun için insanlarıyla yeterince sosyalleşebilmesi şarttır.

 

#5 İspinoz

İspinozgiller, türlerine bağlı olarak birbirinden güzel renk ve desenlere sahip kuşlardır. Ancak bu minik güzeller ele alınmaktan pek hoşlanmadıklarından onları nispeten uzaktan izlemeyi seven insanlar için daha uygundur. Ayrıca papağan türlerinin aksine çok gürültücü olmadıkları için, komşularınızı da rahatsız etmeyeceklerdir.

Ortalama 5-10 yıl arası yaşarlar ve sosyal kuşlardır. Çift olarak veya küçük gruplar olarak yaşamaktan mutluluk duyarlar, ancak bunun için kafesin yeterince büyük olması gerekir.

 

#6 Kanarya

Tıpkı ispinoz türü kuşlar gibi kanaryalar da ele alınmaktan hoşlanmayan, seyirlik kuşlardır. Güzel ve benzersiz şarkılarıyla meşhurdurlar. Erkek kanaryalar özellikle çiftleşme döneminde dişilerin ilgisini çekmek ve diğer erkeklerle yarışmak için şakırlar. Bölgeci kuşlar oldukları için aynı kafeste bakılmaları önerilmez, aksi halde kavga edebilirler. Kanaryalar ortalama 5-10 yıl yaşarlar.

 

#7 Macaw papağanı

 

Capcanlı renkleriyle son derece ilgi çekici bir tür olan macaw papağanı son derece sosyal bir kuştur ve iyi ilgilenildiği takdirde arkadaş canlısıdır. Uzun kuyruk tüyleri, büyük gagaları vardır ve en büyük papağan türlerinden biridir. Büyük oldukları için kafesleri de en az kuyruklarının tabana değmeyeceği kadar büyük olmalıdır.

30 yıldan uzun süre yaşayan macaw papağanı oyuncudur ve çiğneyebileceği oyuncakları sever. Vücuduna uygun olarak sesi de yüksektir, oldukça gürültücü olabilir; bu nedenle bir macaw sahiplenmeden önce bunu göz önüne almalısınız.

 

#8 Konur papağanı

İnsanları oyuncu ve meraklı karakteriyle, güzel renkleriyle büyüleyen konur papağanının küçükten orta boya kadar farklı türleri vardır. Çokça oyuncağa ihtiyaç duyarlar, aktiflerdir; bu da onları çocuklu aileler için ideal bir kuş yapar. Ancak çocukların onları nasıl nazikçe tutması gerektiğini ve dokunmak için zorlamaması gerektiğini öğrenmesi gerekir.

Heyecanlandıklarında ya da ilgi istediklerinde yüksek sesle öterler. Diğer papağanlar kadar çok kelime öğrenemeseler de konuşmaları mümkündür. Yaklaşık 20 yıl yaşarlar ve insanlarına bağlanırlar. Pozitif koşullandırma yöntemiyle eğlenceli numaralar yapmayı öğrenebilirler.

Köpek İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Köpek Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Köpek İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada