sokaktaki yavrularda kene icin ne yapabilirim?

Petsbook'da topluluğa soru sormak için hemen mobil uygulamayı indir.
Evcil dostunla ilgili merak ettiklerini topluluğa sor, diğer üyeler cevaplasın.
 • sokaktaki yavrularda kene icin ne yapabilirim?

  Dün parka bırakılmıştır İki tane iki aylık yavru buldum, elle muayene ederken kene vardı birinde, bugün sirkeyle temizledim ve kurtulduğunu düşündüm. sokaktaki çocuklarım ve diğer kardeşine de sürdüm korunsunlar diye. Demin aklıma geldi diğer yavrunun kulağına bir baktım obeklesmis durumda keneler var. ne yapabilirim? zeytin yağı ile bogsam keneler ölmeyecek belki başka yerine yapışacak. kulağında kenelere zarar vermeden cikaramam çünkü obeklesmis üst üste binmiş durumdalar. internette damla yada tasma yorumlarını okudum fipronil içeriği olmadığı gibi kullananlarda işe yaramıyor diyor. bu çocuklari belediyeye göndermek istemiyoruz 3 aylık olana dek barınakta hastalık kapmasinlar diye ve barınakta keneye de birşey yapmıyorlar diye biliyorum sadece kuduz ve kısırlaştırma. lütfen bir fikir verin.

  1 yıl önce
Cevaplar
Cevap verebilmek için üye girişi yapman gereklidir.
 • tabi leishmania var ama onu damla dahil korumuyor. rest on spreyi kendi kızımın kalın taşmasına sıktım havalandiridim özellikle Tatarcıklardan geçiyor diye.

  1 yıl önce

 • hallettik sayılır çok teşekkürler. bana yakında olan sokak hayvanlarını zarar verir gibi geliyor. derneklere dahil yazdım bana damla yazabilir misiniz diye ses çıkmadı. arkadaş ulaştı bana ailesi veteriner yardım ettiler. şimdilik iyiyiz. çok canavar oldular bile ayakkabimi kemiriyorlar. Neşe hanım başka şey olmasın? lyme evet var ama direk öldürmuyor. biraz kendimde araştırdım, çok fazla hastalığa sebep olmuyor. reston spreyi de yaşam alanlarına sıktım. umarım sağlıklı olacaklar.

  1 yıl önce

 • Başak hanım kene ciddi sonuçlara sebep olan bir durumdur. Arkadaşımın yavrusuna damlaları,ilaçları yapılmış olduğu halde kendi müdahale etmesi sonucunda nerdeyse yavruyu kaybetme noktasına gelindi. Uzun tedaviler sonucunda kurtarabildik. Lütfen ama lütfen bu gibi ciddi durumlar da kendiniz müdahale etmeyin acilen veterinere götürün

  1 yıl önce

 • sirkeyi denedim biraz azalmış. parkta olduğu için çocuklarda elliyor bilinçsizce 😓 geçmesinden korkuyorum çocuklara. arkadaşım rest in ecospreyi önerdi birde onu deneyeceğim. çok yavru olduğu için damla kullanamazlar zaten işe yarayan damlayi da el altında bulamıyorsun veteriner yazmaliymis 😢. ilaç olanlar gene veterinerin yazması gerek yakında tek bir veteriner var ve kazık olmasını geçtim sokak hayvanlarını zaten sevmiyor o yüzden kendi kızımı arabayla çok uzak yere götürüyorum(arabam yok ailem yardım ediyor ama artık çok fazla hayvana baktığımdan kızıyorlar). yanıtlarınız için çok teşekkür ederim spreyi alicagim ve sirkeye devam edeceğim birşey olursa yazarım. her koşulda sahiplendirme ilanı açtım çeşitli yerlerde ama biliyorum ki kırma büyük ırkların şansı yok, en azından sağlıklı yasasinlar. birde keneden dolayı barınağa göndermek istiyorlar ama tam hastalık kapacak yastalar, ve barınak keneye birşey yapmıyor İzmir'de bir karşıyaka bir Güzelbahçe kendisi dahil ilgileniyor.

  1 yıl önce

 • tarçın kenelerinden bu sayede kurtuldu, tek sorun sirke kokusu 😊

  1 yıl önce

 • elma sirkesi ile suyu yarı yarıya olacak şekilde bolca sprey uygulayın bu bunu iki gün arayla üç kere uygulayın bir çoğu şişip düşecektir, düşmeyenleri de kene cımbızı ile kolayca alırsınız

  1 yıl önce

 • İlaç alabilirsiniz

  1 yıl önce