Süs Köpekleri

Hangi cins köpekler süs köpekleri olarak bilinir? Süs köpeklerinin özellikleri nelerdir?

Süs köpekleri de diğer tüm köpek cinsleri gibi düzenli bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyan köpeklerdir. Ancak söz konusu bakımlar, bazı genel durumlar dışında süs köpeklerinin cinsine göre farklılık gösterebilir.  Süs köpeğinin yapısına uymayan yanlış bakımlar yapıldığında, köpek çeşitli hastalıklar yaşayabilir. Bu nedenle süs köpekleri cinslerini iyi tanımak, onlara en doğru bakımı yapmak açısından son derece önemlidir.

Süs köpekleri cinsleri

American Kennel Club (AKC) verilerine göre süs köpekleri cinsleri yirminin üzerindedir. En çok bilinen süs köpekleri cinsleri ise şöyle; Yorkshire teriyer, Cavalier King Charles Spaniel, Shih Tzu, Pomeranian, Chihuahua, Pug, Maltese teriyer, Bichon Frise ve Fransız buldog. Bu köpekler, dünya genelinde en popüler olan süs köpekleri cinslerinden. Bir diğer adı da oyuncak köpekler olarak bilinen bu köpeklerin en önemli ortak özelliğiyse vücutlarının küçük olması. Ancak küçük bedenleri yanıltıcı olmasın; onlar da en az büyük köpekler kadar hareketli, oldukça çok sesli olabiliyor.

Süs köpekleri bakımı hakkında genel bilgiler

Süs köpekleri için uygulanması gereken bakımlar, cinslere göre farklılık gösterir. Süs köpekleri, özellikle uzun tüylü olanlar, düzenli olarak kendilerine uygun tüy kesimine ihtiyaç duyar.

Genellikle apartman hayatına kolay adapte olabilen süs köpekleri, çok uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymasa da günlük olarak dışarıda gezdirilmelidir.

Süs köpekleri küçük vücutlu oldukları için büyük köpeklere nazaran daha kırılgan olabilir, bu nedenle yaralanma risklerine karşı dikkatli olmakta fayda var. Bunun yanında büyük köpeklerden daha az sağlık problemi yaşadıkları da biliniyor.

Süs köpekleri neden bu kadar çok tercih ediliyor?

Süs köpekleri özellikle şehir hayatı yaşayan insanlar tarafından tercih edilir. Bunun en önemli sebebi de tahmin edilebileceği üzere bu cins köpeklerin bahçesi olmayan, küçük odalı apartman dairelerinde daha rahat yaşayabilmesi. Büyük vücudu olan bir köpeğin apartman dairesi içinde kontrol edilmesindense, minik vücutlu süs köpekleri cinslerinin kontrol edilebilmesi çok daha kolaydır. Ancak süs köpekleri her ne kadar apartman hayatına uyumlu yaşasa da unutulmaması gereken çok önemli bir nokta var; her köpeğin dışarıda koşup zıplamaya, enerjisini atmaya ihtiyacı vardır.

Köpek İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Köpek Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Köpek İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada