Yavrunun Yaşam Alanının Organize Edilmesi


Hepimiz köpekleri sevdiğimiz için alır ve özellikle yavruyken eve ilk geldiğinde kucağımızdan indirmez, koltuklar yataklar dahil tüm yaşam alanımızı onlara açar ve yalnız kalmalarına pek müsaade etmeyiz.

İlk günler yavru anne ve kardeşlerinden yeni ayrılmış olduğundan yanımızdan pek ayrılmasa da kendine olan güveni yerine geldikçe ve yaşadığı alanda rahatlamaya başladıkça kendisi için olağan, bizim için problem sayılabilecek aktivitelere başlar. 2-3 odalı bir apartman dairesi, iki katli bir ev, 4-5 odalı bir ofis yavru için sıkıldıkça keşfe çıkılacak, ganimetlerle dolu bir maceradır.

Yeni dostumuza bu kadar geniş bir alan sunup, devamlı çiş-kaka, eşyaları kemirme vb. problemlere davetiye çıkartmaktansa, ona kendisi için uygun bir yaşam alanı sunup, bu alanı yaşı ilerledikçe yavaş yavaş genişletmek en doğrusu olacaktır. Bu alan bazı yavrular için bir kafes (varı-box tarzı taşıma kafesleri), bazıları için kendi bahçelerinde bir kulübe, bazıları için evin ufak bir odası olabilir. Yavru siz gece uyku halindeyken ve dışarıda olduğunuz anlarda bu alanlara kısa zaman dilimleri içerisinde zaman geçirebilir, sizler evde olduğunuz süreler içerisinde sizin yönlendirmeleriniz ile dilediğiniz alanlarda serbest dolaşabilirler. Bu sistem sizin yokluğunuzda oluşabilecek istenmeyen davranışların önüne geçecek ve bunların kemikleşmesine mani olacaktır.

Yaşadığımız tüm alanı tamamen hangi aylarda onların kullanımına açacağımızın cevabı ise yavrunun karakteri, ona vereceğiniz eğitim ve bu konuda edineceğiniz tecrübeye bağlıdır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.