Yavru Kedi

Yavru kedi sahiplenmek

Eğer daha önce hiç kedi sahibi olmadıysanız ve bir yavru kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, onun beslenmesi ve bakımıyla ilgili mutlaka bilmeniz gereken bazı temel bilgiler vardır. Ailenize yeni katılacak olan bir yavru kedi, size ve bulunduğunu çevreye alışmak için zamana ihtiyaç duyar. Yavru kedinizin evdeki ilk dönemlerini rahat geçirmesi için de, o gelmeden önce bazı hazırlıkları tamamlamakta fayda var.

Evi yavru kedi için hazır hale getirmek

Kediler son derece meraklı canlılardır, özellikle bir yavru kedi için her şey merak unsurudur. Yavru kedinizin merakı nedeniyle ev ortamında tehlike altına girmesini önlemek için evinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin yavru kedinizin üzerine devrilebilecek yüksek yerlerdeki eşyaları gözden geçirin, çünkü yavru kedilerin narin vücutları bu eşyalardan kolayca zarar görebilir.

Evinize yeni gelecek olan yavru kedi, kapağı açık bir çöp kutusunun içine dalıp oyun oynamak isteyebilir veya yine klozet kapağı açık bir tuvaletin içine düşebilir. Yavru kedinizi korumak için kapaklı bir çöp kutusu kullanmalı ve klozeti daima kapalı tutmalısınız. Bunun yanında yavru kedinin dikkatini çekecek olan kapı ve pencerelerin kapalı tutulması, kemirebileceği kabloların ortada bırakılmaması da gerekir. Çünkü merakına yenik düşen bir yavru kedi, yeni evindeki bu nesnelerin zararlı olabileceğinden tamamen habersizdir.

Yavru kedi için ‘gizli’ noktalar sağlamak

Yetişkin veya yavru kedi fark etmeksizin tüm kediler kuytu yerleri sever. Siz de yavru kedinizin içine sıkışabileceği şeyleri tespit edip bunları ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak eğer tespit ettiğiniz kuytu yer bir yavru kedi için risk teşkil etmiyorsa orayı kapatmayın; kediler gizlenmeyi ve çevrelerini güvenli noktalardan izlemeyi severler. Ona böyle bir alan sağlamak, yavru kedinizin psikolojik gelişimi açısından olumlu etki yapar.

Yavru kedi bakımı ve beslenmesi

Sütten kesilmiş olan bir yavru kedi düzgün beslenebilmek için vitamin ve mineral yönünden kuvvetli, özel yavru kedi mamalarına ihtiyaç duyar. Piyasada farklı fiyat seçeneklerinde pek çok yavru kedi maması mevcut, ancak yavru kedinizin yaş aralığına en uygun seçeneği ve beslenme sıklığını veteriner hekiminizden öğrenmenizde fayda var. 

Yavru kedi için seçeceğiniz doğru mama, tamamlanmış aşılar ve mutlu ruh hali, kedinizin tüylerinin ve derisinin sağlıklı olmasını sağlar. Yavru kedinizin tüy tipine bağlı olarak onu düzenli olarak tararsanız hem parlak tüylere sahip olur hem de dökülecek olan tüyler tarakta toplanacağı için etrafa dökülmesi azalır. Yavru kedi sahibi olacaksanız onu küçüklükten taramaya alıştırmanızda fayda var, bu sayede büyüdüğünde de taranmaya itiraz etmeyecektir.

Kedi İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Kedi Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Kedi İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada